SPIN

Rynek pracy w Siedlcach – czym się charakteryzuje?

Aneta Borkowska niedziela, 26 marca 2023, 11:45 Siedlce

Stopa bezrobocia w Siedlcach utrzymuje się na poziomie 4,2%, co stanowi wynik niższy od ogólnopolskiej średniej. Lista zawodów deficytowych jest tutaj pokaźna, a osoby chętne mogą liczyć również na pracę dodatkową. Jak pokazują dane, rynek pracy w Siedlcach jest przyjazny zarówno dla nowych pracowników, jak i tych, którzy pragną kontynuować rozwój swojej kariery.

Jakich warunków zatrudnienia można się spodziewać na rynku pracy w Siedlcach? Jakie perspektywy rodzi tu praca zdalna? Do kogo przede wszystkim kierowana jest praca dodatkowa? W jakich zawodach najłatwiej będzie zdobyć zatrudnienie? Gdzie najlepiej szukać pracy w Siedlcach? Na te i inne pytania, postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Rynek pracy w Siedlcach – analiza warunków

Biorąc pod uwagę stosunkowo niską stopę bezrobocia i relatywnie długą listę zawodów deficytowych, trzeba otwarcie przyznać, że siedlecki rynek pracy to rynek pracownika, na którym to przedsiębiorcy muszą stale zabiegać o uwagę specjalistów. Potwierdzenie tego faktu możemy odnaleźć w rozlicznych ofertach zatrudnienia. Umowa o pracę, godziwe wynagrodzenie przekraczające płacę minimalną i stabilne zatrudnienie na lata, to standard w przypadku większości ogłoszeń – jak się jednak okazuje, często niewystarczający, by zatrzymać pracowników w firmie.

Przejrzysta ścieżka awansu i realna możliwość awansu w strukturach firmy to coś, o co powinien zadbać każdy przedsiębiorca, rozglądający się za odpowiednimi kandydatami. Osoby poszukujące zatrudnienia w Siedlcach, mogą się ponadto w przypadku większości firm spodziewać atrakcyjnego systemu premiowego i szeregu benefitów pozapłacowych. Należą do nich:

• Prywatna opieka medyczna,

• Karta MultiSport,

• Paczki świąteczne,

• Kursy i szkolenia (wewnętrzne i zewnętrzne) podnoszące kwalifikacje,

• Spotkania i imprezy integracyjne.

Co więcej, warto zaznaczyć, że coraz większą popularnością – zarówno w Siedlcach, jak i innych regionach naszego kraju – cieszy się praca zdalna. Cenią ją sobie zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Obie strony dostrzegają efektywność płynącą z wygody i komfortu wykonywania swoich obowiązków w trybie „home office” – stąd bardzo często umożliwienie pracy zdalnej będzie kwestią fundamentalną dla osób poszukujących stałego zatrudnienia.

Praca zdalna w Siedlcach

Warto przy tym nadmienić, że praca zdalna nie jest już przywilejem zarezerwowanym wyłącznie dla branży IT czy marketingu. Przedsiębiorcy z powodzeniem wprowadzają ją również w innych sektorach, takich, jak księgowość czy administracja.

Naturalnie, w związku z charakterem wykonywanych obowiązków, praca w systemie w pełni zdalnym nie zawsze będzie możliwa. W takiej sytuacji, do dyspozycji obu stron pozostaje praca hybrydowa – przykładem, w którym to rozwiązanie sprawdza się idealnie, może być na przykład agent ubezpieczeniowy.

Warto dodać, że praca zdalna może stanowić fundament dla pracy dodatkowej. Po to rozwiązanie nader często sięgają uczniowie i studenci, poszukujący pracy jako copywriter, specjalista ds. SEO, programista czy grafik komputerowy. Kto jeszcze (i w jakiej formie) może liczyć na pracę dodatkową w Siedlcach?

Praca dodatkowa w Siedlcach

Jak już mieliśmy okazję wyeksplikować wyżej, Siedlce stanowią idealne miejsce nie tylko dla rozwoju swojej kariery, ale dają również możliwość wyraźnego dorobienia sobie do domowego budżetu. Dwie główne grupy korzystające z dobrodziejstw pracy dodatkowej to emeryci i studenci, ale osoby nienależące do nich również nie powinny doświadczyć większych trudności w znalezieniu takiej pracy.

Studenci cieszą się uznaniem pracodawców nie tylko z uwagi na swoją motywację do pracy, komunikatywność, czy sprawność fizyczną, ale również przez specjalny „status studenta”, który pozwala przedsiębiorcy na znaczne zminimalizowanie kosztów zatrudnienia. Do najczęściej podejmowanych przez nich prac należą: kasjer-sprzedawca, magazynier, pracownik fast-food, kelner, barman, czy kurier miejski. W przypadku kobiet, w grę bardzo często wchodzi opieka nad dziećmi.

W przypadku seniorów, cieszących się wśród pracodawców wcale nie mniejszym zainteresowaniem, pula możliwych do objęcia przez nich stanowisk jest wyraźnie mniejsza. Emeryci pracują zwykle jako ochroniarz czy stróż nocny, a seniorki często poszerzają ten zakres o pracę w gastronomii.

Siedlce – zawody deficytowe. W jakich branżach przede wszystkim poszukuje się pracowników?

Długa lista zawodów deficytowych w Siedlcach, nie różni się zbytnio od tych, które możemy obserwować w innych częściach kraju. Prym wiedzie sektor transportowy (wraz z logistyką i spedycją) oraz budowlany, a wśród nich znajdują się takie zawody jak: kierowca międzynarodowy, kierowca autobusu, kurier, magazynier, blacharz, murarz, tynkarz, operator maszyn czy pracownik fizyczny. Zasadniczo można by nawet powiedzieć, że praca w tych dwóch branżach jest dostępna „od ręki”.

Sporo do zaoferowania ma branża handlowo-usługowa (piekarz, fryzjer, kasjer-sprzedawca, etc.), ale również te sektory, w których praca wymaga od kandydata posiadania wykształcenia wyższego – chodzi tu przede wszystkim o edukację i ochronę zdrowia. Nauczyciele (przede wszystkim nauczyciel praktycznej nauki zawodu i nauczyciel przedmiotów zawodowych), lekarze czy pielęgniarki, nie powinni bać się o dostępność posad.

Równie łatwo pracę otrzymają osoby ubiegające się o stanowiska kierownicze, czy takie, które swoją karierę zamierzają wiązać z pracą biurową. Naturalnie, nie sposób nie wspomnieć o finansach (pracownik banku, księgowa) czy jednej z najprężniej rozwijających się branż w Polsce, jaką jest branża IT. Programista, front-end developer, grafik komputerowy, analityk IT – to tylko część z najłatwiej dostępnych tutaj profesji.

Jeśli zaś chodzi o zawody nadwyżkowe, to z ulgą można zauważyć, że w Siedlcach zasadniczo nie notuje się ich wcale. Jedynymi z profesji wzmiankowanych na tej liście są zawody niszowe, takie jak kulturoznawca, filozof, socjolog czy politolog, jednak osoby o takim poziomie wykształcenia nie powinny mieć trudności ze znalezieniem dobrze płatnego zajęcia w zawodach pokrewnych.

Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia w Siedlcach?

Jeśli chodzi o najlepsze sposoby, dzięki którym szybko zdobędziesz właściwe zatrudnienie, to trzeba przyznać, że wyłącznie jeden z nich będzie w stanie pozytywnie zaskoczyć Cię swoją efektywnością. Mowa tu oczywiście o wszelkiego rodzaju tematycznych portalach internetowych, które nie bez powodu stanowią pierwszy wybór pracodawców poszukujących nowych rąk do pracy.

Jeżeli zależy Ci na tym, by być może już w ciągu paru najbliższych godzin znaleźć dobrze płatną pracę, to nie wahaj się – sprawdź na GoWork.pl jakie oferty mogą zaoferować Ci Siedlce. Jeżeli jednak z jakichś względów opcja ta Ci nie odpowiada, warto byś rozejrzał się za nowościami w lokalnym urzędzie pracy, bądź skorzystał z pomocy lokalnej agencji zatrudnienia tymczasowego.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.