SPIN

Kino z pasją: „Rzeka”

Aneta Borkowska niedziela, 21 maja 2023, 07:42 Kultura

NoveKino zaprasza 25 maja (czwartek) o godz. 19. na kolejną odsłonę cyklu Kino z Pasją. Tym razem będzie można zobaczyć dokument „Rzeka”.

Spektakularny wizualnie film o roli rzek we współczesnym świecie, z narracją czytaną przez Willema Dafoe i muzyką m.in. Radiohead. Rzeki od zawsze kształtowały Ziemię, przepływały przez kontynenty, rzeźbiły krajobraz, a także nasze potrzeby, kultury i sny. Te arterie świata są bogatym źródłem życia, bez którego człowiek, zwierzęta i rośliny szybko by wyginęły. Film jest spojrzeniem z lotu ptaka na związek ludzkości z rzekami. Zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni, pokazując je w niespotykanej skali i z niezwykłej perspektywy. Oglądamy strumień zachwycających pod względem wizualnym obrazów z 39 krajów, autorstwa najlepszych fotografów przyrody (m.in. Yanna Arthusa-Bertranda), oddających hołd rzekom zasilającym naszą planetę. Zdjęcia z sześciu kontynentów, często w zwolnionym tempie, w tym spektakularne ujęcia satelitarne, ukazują teksturę wody, prędkość, z jaką się porusza, a także niebezpieczeństwa, nieprzewidywalność i ekscytujące piękno, które trudno dostrzec z normalnej perspektywy. Film dokumentuje też negatywny wpływ człowieka na ekosystem, związany z fragmentacją rzek i ich kontrolowaniem, a także skutki tych krótkowzrocznych prób rządzenia naturą.

Wspaniałe obrazy uzupełnia poetycki scenariusz napisany przez pisarza i wykładowcę Uniwersytetu w Cambridge Roberta Macfarlane’a a czytany przez Willema Dafoe oraz wspaniała muzyka w wykonaniu Australijskiej Orkiestry Kameralnej wykorzystująca zarówno klasyczne utwory J.S. Bacha, A. Vivaldiego, G. Mahlera, jak i Jonny’ego Greenwooda, Radiohead czy oryginalną kompozycję Richarda Tognettiego i muzykę Williama Bartona. Nagranie ścieżki dźwiękowej do filmu zajęło sześć miesięcy. W ten sposób powstała wnikliwa filmowo-muzyczna refleksja na temat piękna i znaczenia rzek oraz sposobu, w jaki ukształtowały one zarówno wyrafinowane krajobrazy naszej planety, jak i całą ludzką egzystencję.

Reżyseria: Jennifer Peedom , Joseph Nizeti / Scenariusz: Jennifer Peedom, Robert Macfarlane / Gatunek: dokument / Kraj produkcji: Australia / Rok produkcji: 2021 / Czas trwania: 75 minut / Obsada: Willem Dafoe

GOŚCIE WIECZORU Izabela Sałamacha i Daniel Parol – OPERACJA CZYSTA RZEKA

IZABELA SAŁAMACHA – rzeczniczka prasowa „Operacji Czysta Rzeka”
Ekspertka ds. komunikacji i CSR. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studium Farmakoekonomiki, Marketingu i Prawa Farmaceutycznego w Szkole Biznesu PW. Ukończyła także studia podyplomowe z zakresu CSR na ALK w Warszawie. Moderatorka Design Thinking. Propagatorka zdrowego i zrównoważonego stylu życia.

DANIEL PAROL – pomysłodawca akcji „Operacja Czysta Rzeka”
Twórca i redaktor naczelny magazynu „Kraina Bugu”, inicjator Konkursu „Ambasador Polski Wschodniej”. Socjolog. Od 2006 roku związany branżą komunikacji i mediów. Od lat wierny zasadzie – „Myśl globalnie, działaj lokalnie”.

OPERACJA CZYSTA RZEKA – Początki akcji sięgają 2018 roku, kiedy w redakcji magazynu „Kraina Bugu” narodził się pomysł sprzątania rzeki Bug oraz jej dopływów. „Operacja Czysta Rzeka” szybko rozrastała się w czasie i przestrzeni, obejmując swoim zasięgiem cały kraj i rozciągając na kilka tygodni wiosennego sprzątania. Już w pierwszym roku dołączyło do niej 3000 uczestników w ponad 80 sztabach lokalnych, wśród nich osoby życia publicznego i lokalni liderzy. Sprzątnięto ponad 55 ton śmieci.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.