SPIN

„Spotkania z muzyką” w MOK

Aneta Borkowska piątek, 30 maja 2014, 09:30 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

muzyka caly

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 5 czerwca (czwartek) o godz. 8:30, 9:30 i 10:30 do Sali Białej na koncerty edukacyjne Filharmonii Narodowej pt.: „Saksofonowy zawrót głowy” oraz „Wspaniała rodzinka” z cyklu „Spotkania z muzyką”.

Z okazji 200. rocznicy urodzin Adolfa Saxa, belgijskiego konstruktora instrumentów, artyści Filharmonii Narodowej przygotowali wyjątkowy koncert. W roli głównej wystąpi saksofon – instrument, który powstał w połowie XIX wieku i wziął swoją nazwę od nazwiska wynalazcy, Adolfa Saxa. Wbrew jego intencjom saksofon nie zadomowił się w orkiestrze symfonicznej. Do klasycznego instrumentarium próbował włączy go najpierw Ryszard Wagner, a potem francuscy impresjoniści. Dopiero w wieku XX znaleziono dla saksofonu odpowiednie miejsce w muzyce jazzowej, musicalowej i filmowej, gdzie instrument, znany z dużych możliwości technicznych i bogatej ekspresji, wydaje się niezastąpiony i często wykonuje partie solowe. Zaprezentujemy cztery spośród siedmiu odmian saksofonu, wskazując na różnice w ich wyglądzie, skali i brzmieniu. W programie, obok kompozycji oryginalnych, znajdą się opracowania słynnych utworów muzyki poważnej oraz współczesne melodie popularne.

Dzieci zapraszamy na spotkanie ze wspaniałą saksofonową rodzinką, która wyjawi nam swoje sekrety, zabierze w podróż do odległych krain i przeniesie w świat muzycznej magii.

MORPHEUS SAXOPHONE QUARTET w składzie:
Wojciech PSIUK saksofon sopranowy,
Alicja SZLEMPO saksofon altowy,
Szymon NIDZWORSKI saksofon tenorowy,
Szymon ZAWODNY saksofon barytonowy,

źródło: MOK

Możliwość komentowania jest wyłączona.