SPIN

56. Zaduszki Jazzowe – program

Aneta Borkowska poniedziałek, 13 października 2014, 09:32 Aktualnie, Kultura, Zapowiedzi kulturalne

Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach zaprasza na 56. Zaduszki Jazzowe, które odbędą się 7 i 8 listopada w Sali Widowiskowej „Podlasie”. Siedleckie Zaduszki Jazzowe to impreza, która ma już ponad półwiekową tradycję i jest jedną z priorytetowych pozycji w kalendarzu wydarzeń Ośrodka.

W tym roku pierwszego dnia festiwalu MOK przygotował trzy koncerty. Festiwal otworzy Grupa Muzyczna LIMBOS, która obchodzi Jubileusz 30-lecia działalności. Druga odsłona piątkowa to koncert Lory Szafran z zespołem, która zaprezentuje program z najnowszej płyty „Nad ranem”. Na finał pierwszego dnia Festiwalu wystąpi Gary Guthman Quartet – trębacz, kompozytor, aranżer.

Drugi dzień Festiwalu rozpocznie się projektem „Swinging with Sinatra” w wykonaniu Quintetu Jarka Wista. Jarek Wist jest jednym z najlepszych polskich wokalistów, śpiewa zarówno swing jak i retro-pop. Na finał – Jan Konop Big Band, założona z inicjatywy trójmiejskich muzyków orkiestra, wykonująca oraz propagująca muzykę jazzową i bigbandową.

7 listopada od godz. 19.

baner_limbos

LIMBOS – 30 lat Grupy Muzycznej

Wiesław Miadziółko – leader, dr
Leszek Kowalik – voc
Grzegorz Matwiejczyk – p, kbds
Piotr Franczuk – g

Grupa Muzyczna LIMBOS koncertuje na terenie całego kraju od 1984 roku. Starannie dobrani artyści, profesjonalni muzycy – instrumentaliści oddani są muzyce z wielką pasją. Grupa LIMBOS prezentuje instrumentalne i wokalno-instrumentalne wersje wybranych utworów, pod cyklicznym hasłem – Tematy Muzyczne Których Słucha Świat. Muzycy LIMBOS posiadają zróżnicowany repertuar oparty na szeroko pojętej historii muzyki: klasycznej, jazzowej, latynoskiej, bluesowej i rockowej – z Polski, Europy i całego świata. Wielkie dzieła wybitnych kompozytorów, odważnie zinstrumentowane i zaadaptowane na potrzeby niewielkiej grupy muzycznej, stawiają artystów przed ogromnym wyzwaniem.
Koncerty Grupy Muzycznej LIMBOS, to gwarancja dostarczenia publiczności bardzo dobrych, satysfakcjonujących wszystkich słuchaczy doznań artystycznych. Program jest tak skonstruowany, że zawsze są prezentowane uznane w świecie, legendarne przebojowe utwory muzyki klasycznej, jazzowej, latynoskiej, bluesowej i rockowej. Dobór efektownego repertuaru, dobre tempo koncertu, profesjonalne prowadzenie programu, no i oczywiście wirtuozi – muzycy, artyści grający z wielką pasją – to zawsze bardzo podoba się publiczności.

baner_lora

Lora Szafran – Nad ranem

Lora Szafran – voc
Krzysztof Szmańda – dr
Robert Murakowski  – tp
Dariusz Szymańczak – bg
Piotr Aleksandrowicz – g
Miłosz Wośko – p, kbds, acc

Uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych. W 1986 ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jeszcze jako studentka współpracowała z czołową grupą jazzową Walk Away. W 1984 zajęła I miejsce na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Od 1988 roku współpracowała z jedną z najlepszych formacji jazzu akustycznego New Presentation. Z grupą tą nagrała dwie płyty: „Lonesome Dancer” (uznana za jazzową płytę roku 1989) i „You’ve Changed” (1993). W wokalistyce Lora Szafran nie ogranicza się wyłącznie do muzyki jazzowej. W swojej karierze wielokrotnie brała udział w międzynarodowych festiwalach piosenki, wygrywając festiwale. W 2005 wraz z Patrycją Gola i Beatą Bednarz założyła trio wokalne – Big Stars, z którym zdobyła trzecią nagrodę Festiwalu Jedynki Sopot 2006. W listopadzie 2007 roku ukazała się kolejna płyta „Droga do ciebie”- zawierająca jazzowe interpretacje polskich standardów, genialnej spółki autorskiej Wasowski – Przybora. W styczniu 2012 ukazał się projekt „Sekrety życia według Leonarda Cohena”.
Najnowsza propozycja Lory to wydany w październiku 2013 roku album „Nad ranem”, składający się z trzynastu premierowych utworów. W trzydziestoletniej karierze wokalistki nie było jeszcze płyty tak zróżnicowanej stylistycznie i jednocześnie bardzo spójnej. Znajdziemy tu kompozycje gigantów polskiej muzyki jak Seweryn Krajewski i Michał Urbaniak oraz nowych talentów: Miłosza Wośko, który odpowiada za aranżacje obu ostatnich płyt Lory oraz Tomka Krawczyka (Bisquit, Zakopower). Autorami tekstów są Jonasz Kofta, Andrzej Poniedzielski, Adam Nowak (Raz Dwa Trzy), Dariusz Dusza (Shakin Dudi, Dżem) i Piotr Brymas.

baner_guthman

Gary Guthman – Solar Eclipse

Gary Guthman – tp
Filip Wojciechowski – p
Paweł Pańta – b, bg
Cezary Konrad – dr

Gary Guthman – amerykański trębacz, kompozytor, aranżer. Studiował kompozycję, aranżację i orkiestrację pod kierunkiem takich legend jak Henry Mancini oraz Don Costa. W 2002 roku został uhonorowany doroczną nagrodą krytyki amerykańskiej jako solista i równocześnie aktor rewii muzycznej Forever Swing, która przez 2 lata z wielkim sukcesem odbywała tournée po USA. Jest wykonawcą, autorem, producentem i aranżerem projektów: „Swingmatism”, „Tribute to Harry James”, „The Trumpet Greats”, „Swing, Swing, Swing”, oraz kompozytorem „Master and Margarita” i „Solar Eclipse”. W ciągu przeszło 30 lat swojej muzycznej kariery Guthman występował jako solista z ok. 250 orkiestrami symfonicznymi na kilku kontynentach, m.in. z New York Pops Orchestra w Carnegie Hall na osobiste zaproszenie Skitcha Henderssona – założyciela i wieloletniego dyrektora New York Pops.
Filip Wojciechowski Trio
Trio jest było nagradzane na licznych konkursach jazzowych w kraju i za granicą. Nagrali dwie płyty dla niemieckiej wytwórni Sachsiche Tontrager. Z okazji obchodów roku chopinowskiego 2010 Polskie Radio wydało płytę „Chopin”, na której znalazły się jazzowe transkrypcje utworów kompozytora, w aranżacjach lidera Trio. Rok później ukazał się kolejny album – tym razem autorski – „Moments”, na którym gościnnie wystąpili: Gary Guthman, Marcin Kajper, Oskar Wojciechowski i Polska Filharmonia Sinfonia Baltica pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza.

8 listopada od godz. 19.

baner_wist

Jarek Wist & Quintet – Swinging with Sinatra

Jarek Wist – voc
Piotr Wrombel – p
Wojciech Pulcyn – b
Konrad Zemler – g
Robert Murakowski – tp
Krzysztof Szmańda – dr

Swinging with Sinatra to pełen klasy koncert składający się z najbardziej znanych i lubianych szlagierów Franka Sinatry, w charyzmatycznych interpretacjach Jarka Wista, podkreślanych elegancką linią melodyczną, zapewnioną dzięki obecności na scenie trąbki, bębnów, gitary, klawiszy oraz kontrabasu. Muzycy regularnie koncertują z repertuarem Sinatry – za każdym razem podbijając publiczność swoimi wykonaniami takich utworów jak ‘I’ve Got You Under My Skin’, ‘Night and Day, ‘New York, New York’ oraz najbardziej porywającym ‘My Way’, który świetnie oddaje wyjątkowość wokalu Jarka Wista. Kameralny z założenia koncert o precyzyjnym doborze instrumentów w zespole doskonale odda intymną atmosferę wydarzenia.
Jarek Wist to wokalista, którego wokal i charyzma sceniczna przekonują każdego. W swoim dorobku ma wielokrotnie nagradzane single takie jak cover Fresh zespołu Kool And The Gang – wydanego na krążku Pozytywne wibracje vol.8, czy Między Słowami, z którąi wystąpił na sopockiej scenie Festiwalu Top Trendy. Uhonorowany tytułem nadzieja i odkrycie roku za piosenkę Zawsze wracaj podczas gali Fryderyków. Ma w dorobku płytę koncertową Swinging with Sinatra, nagraną z Big Bandem Krzysztofa Herdzina, oraz pierwszy solowy album – Jest zapisane – nagrany we współpracy z producentem Robertem Amirianem i czołowymi muzykami polskiej sceny, zawierający również jego własne utwory. Koncertuje po Polsce – z własnym materiałem, z projektem Swinging with Sinatra w wersji bigbandowej, kameralnej i symfonicznej oraz jako wokalista orkiestry Zygmunta Kukli.

baner_konop

Jan Konop Big Band – Tribute to Sammy Nestico

Jan Konop – leader
trąbki: Jakub Domański, Emil Miszk, Kaya Meller, Robert Bracki, Marcin Fifielski,
puzony: Paweł Niewiadomski, Bartek Halicki, Michał Daszkiewicz, Dawid Klahs,
saksofony: Michał Ciesielski – alt, Piotr Chęcki – alt, Marcin Janek – tenor, Marcin Stefaniak – tenor, Łukasz Juźko – baryton,
sekcja rytmiczna: Jakub Hajdun – p, Michał Zienkowski – g, Krzysztof Słomkowski – b, Sławek Koryzno – dr.,

Jan Konop Big Band jest założoną z inicjatywy trójmiejskich muzyków orkiestrą, wykonującą oraz propagującą muzykę jazzową i bigbandową. Powstały na początku 2009 roku w Gdańsku zespół to najzdolniejsi studenci i absolwenci Wydziału Jazzu AM w Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu oraz Łodzi.  Jan Konop Big Band składa się z sekcji dętej (4/5 trąbek, 4 puzony, 5 saksofonów) oraz sekcji rytmicznej (fortepian, gitara, kontrabas, perkusja). Wraz z zespołem często występowali zaproszeni soliści, m.in.: Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Adam Czerwiński, Maciej Sikała, Cezariusz Gadzina, Karen Edwards, Billy Neal, Z-Star, Peter Weiss, Ewa Bem, Ewa Uryga czy Grażyna Łobaszewska.
Program, który zaprezentuje na Zaduszkach w Siedlcach, to głównie kompozycje i aranżacje jednego z najbardziej płodnych i znanych kompozytorów i aranżerów – Samuela „Sammy” Nestico. Podczas swojej kariery, pisał muzykę dla Count Basie Orkiestry, US Air Force Band czy US Marine Band. Jako puzonista grał w zespołach Tommy Dorsey’a, Woody Hermana, Gene Krupy i Charlie Beneta. Prowadził projekty dla takich artystów jak: Bing Crosby, Sarah Vaugn, Frank Sinatra, Phil Collins, Barbra Streisand. Przygotował prawie 70 programów telewizyjnych, w tym „Mission Imposible”, „Mannix”, czy „Aniołki Charliego”. Dyrygował kilkoma wiodącymi europejskimi orkiestrami Big Band BBC w Londynie oraz Big Bandami: SWR, NDR i DR w Niemczech. Napisał ponad 600 utworów dla profesjonalnych oraz szkolnych big bandów.

Ceny biletów: 70 zł jeden dzień/120 zł karnet dwudniowy
Ceny biletów w przedsprzedaży (do 5 listopada): 60 zł jeden dzień/100 zł karnet dwudniowy
Bilety do nabycia w kasach MOK przy ul. Pułaskiego 6 i Sienkiewicza 63

źródło: MOK (reklama)

Możliwość komentowania jest wyłączona.