SPIN

Wystawa „Ocalić od zapomnienia. Polskie kościoły na Kresach Wschodnich”

Aneta Borkowska piątek, 9 stycznia 2015, 09:22 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

mok wystawa caly

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 15 stycznia (czwartek) o godz. 18. do Galerii Fotografii FOKUS na otwarcie wystawy fotografii Wojciecha Bielińskiego „Ocalić od zapomnienia. Polskie kościoły na Kresach Wschodnich.”

Prezentowane zdjęcia powstały podczas IV eskapady fotograficznej w maju 2012 r. na Ukrainie południowo-zachodniej (dawna Małopolska Wschodnia). Organizatorem i przewodnikiem całego przedsięwzięcia był Pan Bogdan Moroz, założyciel fundacji, która m.in. stara się walczyć o ocalenie tych wspaniałych pomników architektury, a przede wszystkim – świadectw narodowego dziedzictwa. Do wyjazdu dołączyłem jako wolontariusz, odpowiadając na ogłoszenie (umieszczone na portalu ngo.pl). Zachęciła mnie do tego możliwość jednoczesnego połączenia dwóch pasji – podróżowania i fotografowania.
Nie szczędząc sił, nie bacząc na dziurawe drogi przejechaliśmy ponad 1600 km, jeżdżąc od wioski do wioski. Korzystając ze starych map oraz pytając miejscową ludność odnaleźliśmy miejsca położenia polskich kościołów. Podczas tej ekspedycji udało nam się sfotografować w sumie 60 obiektów sakralnych. Były wśród nich kaplice, kościoły, jak również miejsca, gdzie niegdyś istniały. Niektóre ze sfotografowanych świątyń nadal są wykorzystywane przez polskich katolików, prawosławnych albo grekokatolików. W czasie naszego pobytu doznaliśmy wiele życzliwości i gościnności ze strony mieszkańców Kresów.
Wielu kościołów na Kresach już się nie da uratować. W krajobraz tych stron na długo pozostaną wpisane zniszczone i spustoszone polskie pałace, dwory, kościoły, kaplice i nagrobki. Niech te zdjęcia będą okazją do zadumy. Przypomnieniem, że tam była kiedyś Polska, a także przestrogą dla naszych czasów, ponieważ jak głosi Pismo Święte, „Jeśli wy mówić przestaniecie, kamienie wołać będą”. (Wojciech Bieliński)

Wojciech Bieliński – urodzony w 1985 roku w Siedlcach, z wykształcenia inżynier informatyki, wolontariusz European Voluntary Service w projekcie Aktywne lato dla Ukrainy w 2013 roku, aktywny członek PTTK. Nie jest profesjonalnym fotografem, jednak stanowi to jego pasję, której poświęca każdy wolny czas. Jego ciekawość świata pozwala nie tylko patrzeć na otaczającą go rzeczywistość, ale i dostrzegać to, co chce nam przekazać przy pomocy fotografii. Głównym tematem obecnym na fotografiach Wojciecha Bielińskiego są świątynie katolickie Wschodnich Kresów będące nie tylko obiektami sakralnymi, ale przede wszystkim świadectwem historii tamtejszej polskiej społeczności, którym należy się uszanowanie i których stan obecny zasmuca. Stanowią one wspólne dziedzictwo Polski i Ukrainy, które Wojciech Bieliński odkrywa na nowo.

źródło: MOK (reklama)

Możliwość komentowania jest wyłączona.