SPIN

Pokonkursowa wystawa El Greco

Aneta Borkowska poniedziałek, 2 lutego 2015, 11:18 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

mok elgreco caly

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 7 lutego (sobota) o godz. 18. na otwarcie pokonkursowej wystawy malarstwa Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego El Greco. Wystawa czynna do 27 lutego 2015. Mała Galeria Sztuki MOK, ul. Sienkiewicza 63.

Trudno jest opowiedzieć, poprzez pryzmat twórczości Dominikosa Theotokopulosa, o myślach, nastrojach i odczuciach, związanych z pracami tego artysty.  Wytłumaczyć swoją optykę widzenia poprzez nieme historie, zamknięte w kompozycjach, najczęściej oglądanych na kartach albumów lub ekranie komputera. Poprzez indywidualne doświadczenie wytłumaczyć powód, dla którego każdy z autorów podjął trud interpretacji malarskiej.
Autorzy z różnym doświadczeniem przedstawili prace malarskie, komentujące ich spotkania z twórczością artysty doby manieryzmu. Po 400 latach od śmierci artysty, młodzi  pasjonaci malarstwa, poprzez różnorodność środków wyrazu, zamkniętych w polu prostokąta, opowiadają o swoich fascynacjach twórczością El Greco. Dają świadectwo krytycznego obserwowania świata, wplatając znaki, zachowania, sytuacje ze współczesności w kompozycje El Greca. Innym razem podejmują trud wykreowania obrazu, wykorzystując środki wyrazu zaczerpnięte z warsztatu artysty.
W kompozycjach malarskich autorzy nawiązują do tych wątków z życia artysty oraz jego kompozycji, które miały wpływ na ich widzenie, na ich próbę zrozumienia – czym jest dla nich malarstwo „tego Greka”. Jakie niesie wartości, jakie treści, jak jest odbierany dziś, czy jest czytelny dla młodego odbiorcy?
Jestem pełen uznania dla wszystkich autorów, którzy podjęli wysiłek zamknięcia w płaszczyźnie obrazu przeżytych emocji i zderzeń ze sztuką mistrza z Toledo. Konkurs oraz zainteresowanie jego treścią jest dowodem na to, jak żywym i komunikatywnym medium jest malarstwo dla młodego pokolenia początków XXI wieku.

dr hab. Tomasz Nowak, Przewodniczący Jury

źródło: MOK (reklama) autorka obrazu: Ewa Nowacka

Możliwość komentowania jest wyłączona.