SPIN

Michał Wróblewski Trio – koncert w MOK

Aneta Borkowska wtorek, 3 marca 2015, 22:15 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

tfj_spin

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 22 marca (niedziela) o godz. 18. do Sali Białej na koncert z cyklu Time For Jazz – Michał Wróblewski Trio.

Michał Wróblewski to polski pianista i kompozytor młodego pokolenia. Absolwent wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na dwóch kierunkach Kompozycja i Aranżacja oraz Fortepian. Michał otrzymał prestiżową nagrodę GRAND PRIX JAZZ MELOMANI 2014 – “Polskiego Oskara Jazzowego” w kat. Nadzieja Roku 2013. Ponadto jest zdobywcą GRAND PRIX Jazz Juniors 2010, dwukrotnym laureatem i zdobywcą nagrody na Transatlantyk Film And Music Festival – Instant Composition Contest (2013 i 2014) oraz finalistą Nottingham International Jazz Piano Competition 2012.
Występował na wielu festiwalach jazzowych, jak np.: Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Festiwal Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Jazz Jantar, Jazz Fest Berlin, Jazz na Guido, JAZ Festiwal Zabrze, Transatlantyk International Film And Music Festival, Nottingham International Jazz Piano Competition, Prague International Jazz Festival, Palm Jazz Festival, Pomorska Jesieo Jazzowa , Ars Cameralis Festival i wiele innych, a także w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Polskim Radiu Trójka, w którym planuje kolejny koncert w 2015r.

Współpracował i współpracuje m. in. z: Terence’m Blanchardem, Polską Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR), Orkiestrą Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Agnieszki Duczmal, Daną Hawkinsem, Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Miśkiewiczem, Maciejem Obarą i innymi. Jego autorskie albumy „I remember” i „Jazz i Orkiestra” – około godzinna suita na kwartet jazzowy i orkiestrę symfoniczną odniosły sukces na rynku polskim i japooskim. Album „Jazz i Orkiestra” zdobył miano „Jazzowej płyty roku” w Polskim Radiu Trójka. Był również dystrybuowany wśród prenumeratorów Jazz Forum w październiku 2013 r. Najnowszy album Michała „City Album” mający swoją premierę 25 sierpnia 2014 w Japonii (Gats Production Ltd.) oraz 13 września w Polsce (Fonografika) to projekt pod patronatem Polskiego Radia Trójka oraz Instytutu Adama Mickiewicza. Obecnie pracuje nad muzyką do swojego najnowszego projektu, który nagrywał będzie z Terence’m Blanchardem (Charles’em Alturą i Daną Hawkinsem) w Nowym Jorku w lutym 2015 r.

”Brzmienie tria fortepianowego jest chyba najbardziej popularnym brzmieniem w muzyce jazzowej; pamiętajmy, że spotykamy je także w niemal każdym większym zespole jako sekcję rytmiczną – pisał na łamach Jazz Forum Ryszard Borowski – A już nagrać triową płytę złożoną z kilku utworów, z których każdy będzie rozpoznawalny, a zespół będzie miał swoje brzmienie – to wydaje się zupełnie niemożliwe. A jednak taka sztuka udała się trzem młodym muzykom z Tria Michała Wróblewskiego. Dawno już nie słyszałem tak dobrej polskiej płyty!”.

Maciej Nowotny z Radia Jazz dodaje: ”Tym, co wyróżnia go spośród wielu polskich pianistów, opuszczających Akademię Muzyczną w Katowicach, jest na pewno jego talent kompozytorski. Utwory są różnorodne, pokazują szeroki wachlarz muzycznych inspiracji – od tradycyjnego stride piano, poprzez bop, cool, polski folk, po free jazz. Każdy musi być pod wrażeniem łatwości, z jaką łączy te wpływy, śpiewając jednocześnie swoją własną, oryginalną pieśń”.

Bilety w cenie 10 zł do na bycia w kasach MOK przy ul. Pułaskiego 6 oraz Sienkiewicza 63.

źródło: MOK (reklama)

Możliwość komentowania jest wyłączona.