SPIN

Warsztaty opieki nad ciężko chorymi

Aneta Borkowska wtorek, 8 marca 2016, 12:20 Siedlce

1 marca odbyły się pierwsze warsztaty organizowane wspólnie przez Collegium Mazovia, Fundację Razem Zmieniamy Świat oraz Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach. Cel? Mają choć trochę zmienić świat tych, którzy na co dzień opiekują się chorymi w domu.

Niespodziewane zdarzenie losowe, udar, wylew, stwardnienie rozsiane, choroby: Alzheimera i Parkinsona, lista schorzeń, które mogą skazać bliską osobę na wielotygodniowe, a nawet wieloletnie przebywanie w łóżku jest długa. Jak zorganizować opiekę nad chorym, aby nie była udręką? Jak urządzić dom, aby nie stał się więzieniem? Jak pielęgnować chorego, aby mu nie zaszkodzić? Opiekujący się przewlekle chorymi mają wiele takich dylematów. Warsztaty to sposób na rozwianie wątpliwości i fachową pomoc.

– Warsztaty „Damy Radę” to odpowiedź na wszystkie wyzwania i problemy stojące przed bliskimi osób chorych i leżących. Poprzez edukację chcemy wspierać te rodziny w codziennej opiece nad niesamodzielnymi bliskimi – mówi dr n. med. Ewa Czeczelewska, ambasadorka projektu i prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu.

W program warsztatów znalazły się m.in.: organizacja przestrzeni w domu osoby niesamodzielnej, higiena osobista poszczególnych części ciała, zasady doboru środków higieny osobistej, profilaktyka przeciwodleżynowa oraz zestawy ćwiczeń relaksacyjnych.

Po dawce praktycznej wiedzy przekazanej przez prowadzącą dr n. med. Ewę Czeczelewską znalazł się także czas na czas na zadawanie pytań, a także indywidualne rozmowy uczestników ze specjalistką. To czas najbardziej cenny, gdyż każdy chory wymaga indywidualnego podejścia, stosowanych metod i opieki.

Z relacji uczestników spotkania wynika, że wiedza i praktyczne wskazówki przekazane podczas warsztatów okazały się bardzo potrzebne. Największym problemem dla opiekunów osób chorych przebywających w domu jest często brak możliwość uczestniczenia w takich spotkaniach.

W warsztatach wzięło udział około 30 osób. Była to ich pierwsza edycja. Duże zainteresowanie sprawiło, że na pewno będą kolejne.

źródło: Collegium Mazovia / reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.