SPIN

Koncert „Żeby dzieci były dziećmi”

Aneta Borkowska niedziela, 13 listopada 2016, 09:30 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

mok-dla-hani-caly

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 19 listopada o godz. 18. na koncert „Żeby dzieci były dziećmi” w 10. rocznicę śmierci Hanny Klimczyk-Lipińskiej. Sala widowiskowa „Podlasie”.

Koncert upamiętniający Hannę Klimczyk-Lipińską – kierownika artystycznego i choreografa ZPiT „Podlasie”, FT „Małe Podlasie”, dla której taniec był pasją i poświęciła mu całe życie. Będzie to koncert wspomnieniowy, podczas którego wystąpią m.in. byli tancerze ZPiT „Podlasie”,  FT „Małe Podlasie”, Kapela ZPiT „Podlasie” i inni. Przypomniane zostaną choreografie, które stworzyła w myśl zasady „żeby dzieci były dziećmi”. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa zdjęć, pamiątek i nagród.

Hanna Klimczyk – Lipińska (1954-2006) – tancerka, animatorka kultury, choreograf i kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie” oraz Formacji Tanecznej „Małe Podlasie”. Adam Bahdaj napisał: „To wielkie szczęście jest mieć wielką pasję.” I Ona ją miała. Taniec stanowił treść i sens Jej życia. Należała do rzadkiego gatunku pasjonatów robiących coś dla idei. Była zapaleńcem, romantyczką, marzycielką – i to było widać w jej choreografiach, barwnych, tanecznych opowieściach. Jej układy wyróżniały też przepiękne kostiumy, które sama projektowała. Powtarzała, że „taniec musi uczyć, bawić i opowiadać”. Hanna Klimczyk – Lipińska na zawsze pozostanie w naszej pamięci, gdyż wniosła ogromny wkład w historię siedleckiej kultury. Rzadko kto, tak jak Ona, rozstał się ze sceną… na scenie.
W 1968 roku, jako 14 letnia dziewczyna, rozpoczęła przygodę z Zespołem Pieśni i Tańca „Podlasie”, w którym tańczyła i śpiewała. W 1987 roku została jego kierownikiem artystycznym i choreografem. W 1983 roku założyła Dziecięcy Zespół Ludowy „Małe Podlasie”, który w późniejszym okresie, zgodnie z duchem czasu, przeprofilowała na Formację Taneczną, tańczącą modny wówczas i obecnie taniec współczesny.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.