SPIN

25-lecie Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ

Aneta Borkowska niedziela, 11 grudnia 2016, 09:59 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

luz-caly

Formacja Tańca Nowoczesnego LUZ w tym roku obchodzi Jubileusz 25-lecia działalności artystycznej. To wyjątkowy moment w historii zespołu, czas refleksji i wspomnień. Koncert Jubileuszowy 17 grudnia o godz. 17. w Centrum Kultury i Sztuki.

LUZ jest jednym z najbardziej utytułowanych i renomowanych zespołów tanecznych w Polsce i na świecie. Tancerze LUZu, to wielokrotni mistrzowie świata i Europy oraz zdobywcy kilkuset tytułów mistrzów i wicemistrzów Polski. Jako ambasadorzy polskiej kultury od lat reprezentują nasz kraj i Siedlce nie tylko na prestiżowych festiwalach i zawodach tanecznych, ale również podczas ważnych uroczystości związanych z kulturą i Polską. Podbili serca publiczności na 3 kontynentach, występując w takich krajach jak: Rosja, Kanada, USA (Nowy Jork, Broadway), Słowenia, Niemcy (m.in. w Monachium na Festiwalu Kultury Polsko-Niemieckiej), Austria, Słowacja, Włochy, Ukraina (Równe, Dni Kultury Polskiej), Czechy, Norwegia, Francja (Paryż, Instytut Polski), Węgry, Gibraltar, czterokrotnie w Japonii (m.in. Dni Kultury w Hamammatsu).

Sukcesy Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ są wynikiem twórczego działania oraz choreograficznego i organizacyjnego talentu założycielki, kierownika i choreografa Joanny Woszczyńskiej. Dzięki Jej staraniom siedlecka młodzież może rozwijać swoje taneczne zamiłowania na różnych poziomach zarówno w grupach mistrzowskich FTN LUZ, w Akademii Tańca LUZ ART, Wokalnym Studiu Musicalowym czy profesjonalnym Alternatywnym Teatrze Tańca LUZ.

LUZ to nie tylko taniec, to również praca wychowawcza i kształtowanie postaw młodych ludzi. Wszystko po to, by umożliwić im jak najpełniejszy rozwój poprzez realizowanie własnych pasji. Powstały w 1999 r. Alternatywny Teatr Tańca LUZ łączy największe talenty taneczne FTN LUZ z kunsztem artystycznym choreografa.

ATT LUZ zadebiutował w 2000 r. spektaklem Katharsis. W swoim twórczym dorobku i repertuarze może poszczycić się m.in. cyklem autorskich przedstawień opartych o wątki historyczne, czy trudne problemy społeczne: alkoholizm i narkomanię oraz spektaklami dla dzieci i młodzieży: Jesteśmy Wolni, Dziwny jest ten świat, Szukając Twego Oblicza , Ale w koło jest wesoło, czyli Nasza Klasa w PRL-u, Portrety, The nature of dance, Kolory nadziei, Szkło, Wyobraźnia kontra komp, Dzieci Powstania ’44, Symetria.

Spektakle, jak również poszczególne etiudy z przedstawień, były wielokrotnie nagradzane w międzynarodowych konkursach i festiwalach (m.in. musical Dzieci Powstania ’44 nagrodą Top Regionu 2014 oraz Wydarzeniem Kulturalnym Roku 2014).Dorobek artystyczny LUZ zaowocował współpracą przy realizacji programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. Wychowankowie zespołu odnoszą ponadto sukcesy indywidualne: od lat są stypendystami Prezydenta Miasta Siedlce, finalistami programu YouCanDance i innych, studentami renomowanych uczelni artystycznych, instruktorami tańca, fitnessu, profesjonalnymi tancerzami, a także ludźmi, którym taniec i doświadczenie w zespole otworzyło drogę do realizacji własnych marzeń i kariery.

Założycielem, choreografem i kierownikiem LUZu jest Joanna Woszczyńska – pedagog, choreograf mistrzów Polski, Europy i świata, sędzia Krajowy PFT, Międzynarodowy IDO, laureatka wielu nagród i wyróżnień. Formacja TańcaNowoczesnego LUZ powstała w 1991 r. przy Osiedlowym Klubie Rafa, a od 1995 r. działa pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.