SPIN

Spektakl Kieleckiego Teatru Tańca „Sideways Rain”

Aneta Borkowska środa, 18 kwietnia 2018, 07:09 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

W piątek (27 kwietnia) o godz. 19. na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce wystawiony zostanie spektakl w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca pt. „Sideways Rain”.

Spektakl Guilherme Botelho oparty na prostym ruchu przemierzania sceny. Hipnotyczny wyścig, który w przeciwieństwie do innych dzieł Botelho nie czerpie z codzienności, lecz wyłania się z abstrakcji. Ostentacja przechodzenia tancerzy przez scenę, bez ról i motywacji wydobywa z nich magnetyczną siłę, staje się emblematem współdziałania kosmicznej energii i ludzkiego życia. Występuje w nim 17 osób – indywidualni tancerze oraz artyści związani ze szwajcarską grupą Alias i Kieleckim Teatrem Tańca.

Choreograficzny walec złożony z siedemnastu ciał przetacza się nieustępliwie z lewej do prawej strony sceny. Rytmiczne gesty, minimalistyczne ruchy odzwierciedlają cykl rodzenia się i umierania, spojony w konsekwentną, precyzyjną kompozycję. Anonimowe postaci płyną przez scenę jak wektory czasu. Bezlitosność tego ruchu pochodzi z daleka, jest kontynuacją pierwotnego tempa, lotu komety, głębin morza, ruchu bakterii. Poruszająca opowieść o pamięci: zarówno intymnej i indywidualnej pamięci ciała, jak i publicznej, wspólnej przestrzeni kultury. W wartkim przepływie figur trzeba znaleźć algorytm, poddać się jego opresyjnej łagodności.

Sideways Rain.

Spektakl zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2016, ze wsparciem m. st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

reklama CKiS

Możliwość komentowania jest wyłączona.