SPIN

Kino z pasją: „Into the Ice”

Aneta Borkowska piątek, 27 stycznia 2023, 09:12 Kultura

NoveKino Siedlce zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Kino z Pasją. W czwartek (9 lutego) o godz. 19. będzie można obejrzeć dokument „Into the Ice”.

Dokumentalna opowieść o nauce, przyrodzie i przygodzie. 'Into the Ice’ to podróż na lodowe przestrzenie Grenlandii i odkrywanie sekretów naszej przyszłości, które można z lodu wyczytać. Reżyser Lars Ostenfeld towarzyszy trójce światowej sławy glacjologów podczas wypraw badawczych na lądolód grenlandzki oraz do jego wnętrza. Dorthe Dahl-Jensen, Jason Box i Alun Hubbard zbierają dane, mające pomóc znaleźć odpowiedzi na ważne dziś pytania: jak szybko topnieje lądolód? W jakim tempie podnosi się poziom oceanów? Ile czasu nam zostało, żeby zastopować zmiany zachodzące na Ziemi?

Kraj produkcji: Lars Ostenfeld / Rok produkcji: 2022 / Czas trwania: 85 minut

Gościem wieczoru będzie Marzena Stańska, profesor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, zoolog, arachnolog, ekolog, doktor habilitowany nauk biologicznych. Od 1995 roku pracuje w Instytucie Nauk Biologicznych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, a od 2020 roku pełni funkcję dyrektora tego Instytutu.

Dr hab. Marzena Stańska prowadzi badania ekologiczno-faunistyczne poświęcone różnym grupom organizmów, a w szczególności europejskiej faunie pająków. Jej zainteresowania naukowe skupiają się głównie wokół wpływu naturalnych i antropogenicznych procesów na różnorodność wybranych grup zwierząt. Jest autorem ponad 60 oryginalnych prac naukowych opublikowanych w czasopismach o międzynarodowym zasięgu.

Marzena Stańska bardzo chętnie angażuje się w organizację wydarzeń popularyzujących naukę i sztukę. Jej pozanaukowe zainteresowania to dalekie podróże, muzyka klasyczna oraz literatura i sztuka XX-lecia międzywojennego. W rozmowie z Agnieszką Osmólską-Ilczuk będzie mówiła m.in o wpływie zmian klimatycznych na środowisko naturalne.

Marzena Stańska

Dodatkowo dla widzów sensu Wydawnictwo Czarne ufundowało książki Ilony Wiśniewskiej „LUD” i „MIGOT” będące reporterskim spojrzeniem na Grenlandię.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.