SPIN

Kino z Pasją: „Serce dębu”

Aneta Borkowska niedziela, 5 marca 2023, 07:12 Kultura

NoveKino Siedlce zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Kino z Pasją. W czwartek (16 marca) o godz. 19. będzie można obejrzeć dokument „Serce dębu”.

Od ponad dwustu dzięsięciu lat w środku lasu rośnie majestatyczny dąb, który daje schronienie jego licznym mieszkańcom. Poczujcie, jak bije „Serce dębu”. Ten widowiskowy film ma niezwykłą, godną wszystkich filmowych nagród obsadę: wiewiórki, ryjkowce, sójki, mrówki, myszy polne… Cały ten mały, tętniący życiem, brzęczący i cudowny wszechświat zależy od owego dostojnego drzewa, czerpiąc od niego pożywienie i schronienie, od korzeni aż po gałęzie. Poznajcie wpadających z wizytą przyjaciół, zbłąkanych wędrowców, czułych kochanków, złych sąsiadów oraz bezwzględne drapieżniki. Zanurzcie się wszystkimi zmysłami w ten cudowny mikrokosmos. „Serce dębu” to spektakularny i wciągający film, który prezentując kolejne cztery pory roku, stanowi liryczną odę do życia, w którym głos zabiera wyłącznie natura.

Reżyseria: Laurent Charbonnier, Michel Seydoux / Scenariusz: Michel Seydoux, Michel Fessler / Gatunek: dokument / Kraj produkcji: Francja / Rok produkcji: 2022 / Czas trwania: 80 minut / Obsada: Laurent Charbonnier, Michel Seydoux, Michel Seydoux, Michel Fessler, Mathieu Giombini, Cyrille Aufort

Seans poprzedzi rozmowa Agnieszki Osmólskiej-Ilczuk z Adamem Zbyrytem, biologiem, popularyzatorem nauki, autorem książek oraz współautorem programów radiowych i telewizyjnych poświęconych przyrodzie.

Adam Zbyryt związany jest z Uniwersytetem w Białymstoku. Miłośnik emocjonalnego i intelektualnego życia zwierząt. Autor trzech książek przyrodniczych: „Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu” (2020), ze zdjęciami Adama Wajraka, „Krajobraz strachu. Jak stres i strach kształtują życie zwierząt” (2021), „Bocian. Nieautoryzowana biografia” (z prof. Piotrem Tryjanowskim; 2022) i kilkudziesięciu artykułów popularnonaukowych i naukowych. Razem z redaktorem Marcinem Cichońskim prowadzi cykl audycji przyrodniczych „Dwóch ludzi z puszczy” na antenie Radia 357. Występuje w serialu przyrodniczym „Podglądacze przyrody”. Był prelegentem prestiżowego TEDx i wielu innych wydarzeń popularnonaukowych. Regularnie komentuje wydarzenia przyrodnicze w radiu i telewizji. Poza tym prowadzi edukację przyrodniczą na swoim fanpage’u na Facebooku „Adam Zbyryt – Człowiek z Puszczy”. Otrzymał tytuł „Popularyzatora Nauki 2021″ w kategorii Animator w konkursie zorganizowanym przez serwis PAP „Nauka w Polsce”. Jego największą pasją jest odkrywanie złożonych relacji w świecie zwierząt i przekazywanie wiedzy na ich temat. Seansom „Serca dębu” dla dzieci i młodzieży towarzyszyła specjalna prezentacja na temat roli dębów i starych drzew w środowisku, którą Adam Zbyryt przygotował we współpracy z dystrybutorem Best Film

Od 18.30 w foyer kina Adam Zbyryt będzie podpisywał swoje książki.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.