SPIN

Kino z Pasją „Chleb i sól”

Aneta Borkowska niedziela, 26 marca 2023, 13:25 Kultura

NoveKino zaprasza 30 marca (czwartek) o godz. 19. na kolejną odsłonę cyklu Kino z Pają. Tym razem będzie można zobaczyć dramat „Chleb i sól”.

Uhonorowany na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji Nagrodą Specjalną Jury Orizzonti, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami pełnometrażowy debiut Damiana Kocura – laureata ponad stu wyróżnień za swoje wcześniejsze filmy krótkometrażowe. „Chleb i sól” zdobył także trzy nagrody specjalne na 47. FPFF w Gdyni, a także statuetkę dla Najlepszego Reżysera na 59. Golden Orange Film Festival w Antalyi i Nagrodę Publiczności na 16. All About Freedom Festival w Gdańsku.

Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum.

Reżyseria: Damian Kocur / Scenariusz: Damian Kocur / Gatunek: dramat / Kraj produkcji: Polska / Rok produkcji: 2022 / Czas trwania: 100 minut / Obsada: Tymoteusz Bies, Jacek Bies, Dawid Piejko, Nikola Raczko, Nadim Suleiman, Nadeem Shalave

Gościem spotkania będzie Jerzy Kapuściński producent filmowy i telewizyjny. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). W latach 2011 – 2014 członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Współzałożyciel TVP Kultura, a od 2005 do 2008 dyrektor ds. programowych tego kanału, z kolei w latach 2011-2015 dyrektor TVP2. W latach 2008-2011 był dyrektorem Studia Filmowego “Kadr”, gdzie wyprodukował m.in. „Rewers” Borysa Lankosza, „Salę samobójców” Jana Komasy i „Jesteś bogiem” Leszka Dawida. Od 2016 roku jest dyrektorem artystycznym Studia Munka SFP i producentem takich filmów, jak „Cicha Noc” Piotra Domalewskiego (Złote Lwy na 42. FPFF w Gdyni) i „Supernova” Bartosza Kruhlika (Nagroda za debiut na 44. FPFF).

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.