SPIN

Koncert Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ

Aneta Borkowska wtorek, 28 marca 2023, 17:12 Kultura

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 1 kwietnia (sobota) o godz. 16. do sali „Podlasie” na koncert Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ „Polska tańcem malowana & Don t stop me now I Tradycja i Współczesność”.

To wyjątkowy koncert przed wylotem zespołu na V tournée artystyczne po Japonii. Na scenie zaprezentowany zostanie program, z którym tancerze wystąpią podczas koncertów w Japonii. W kwietniu tancerze Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ wylecą do Japonii na V już tournée artystyczne, podczas którego wystąpią m.in. w Hamamatsu i Gamagori. Celem tournée jest promowanie polskiej kultury i utrwalanie więzów przyjaźni. W programie wyjazdu zaplanowane są koncerty w japońskich szkołach i spotkania integracyjne z uczniami, spotkania z włodarzami miast goszczących nasz zespół, Koncert Galowy z Amagata Wind Orchestra w Activ City Center w Hamamatsu i Koncert Galowy w sali Civic Center w Gamagori. Na koncercie w Hamamatsu swoją obecność zapowiedział Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Tokio i dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio.

Będzie to bardzo intensywny czas, zarówno pod względem liczby występów przed japońską publicznością, jak i wrażeń związanych z zetknięciem się z odmienną, ale jakże piękną kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni. Podczas koncertów w japońskich szkołach podstawowych i średnich zaprezentowane zostaną programy artystyczne prezentujące kulturę Polski, a nasi tancerze wezmą udział w wyjątkowych lekcjach m.in. japońskiego, kaligrafii, origami i muzyki.

Tournée odbędzie się dzięki trwającej już ponad 20 lat współpracy Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach i Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ z Polsko-Japońskim Towarzystwem Wymiany Kulturalnej i Naukowej POLJA reprezentowanym przez Mieko Kageyama i prof. Ryszarda Jabłońskiego. Dzięki tej współpracy tancerze LUZ już czterokrotnie odwiedzili Japonię, koncertując kilkadziesiąt razy w japońskich szkołach i salach koncertowych, przybliżając polską kulturę, tradycje, tańce i piosenki. Joanna Woszczyńska – kierownik zespołu – uczyła japońską młodzież i dorosłych polskich tańców narodowych. Każdy wyjazd do Japonii poprzedzają wielomiesięczne przygotowania: warsztaty, dodatkowe zajęcia nie tylko z tańca (współczesnego, ludowego, śpiewu), ale także wykłady o historii, kulturze, zwyczajach i życiu codziennym Japonii.

W 2021 roku Formacja Tańca Nowoczesnego LUZ została wyróżniona za współpracę międzynarodową przez japońskie stowarzyszenie NIHON ZENGYO KAI 一般社団法人 善行会 Japan Society for Goodwill nagrodą w postaci listu gratulacyjnego i certyfikatu z podziękowaniem o następującej treści: „Za Wasz wysiłek i życzliwość w utrwalaniu przyjaźni miedzy Polską i Japonią poprzez działania wymiany kulturalnej z mieszkańcami Japonii”.

Współpraca naszego Ośrodka i Towarzystwa POLJA to także projekt Międzynarodowe Spotkania Artystyczno-Kulturalne Polska-Japonia, dzięki któremu w Siedlcach wielokrotnie gościły zespoły artystyczne z Japonii: m.in. Kaiko 500, Mashu, Kihou czy pianistka Miho Tokuda. Zawsze podczas tej wyjątkowej wymiany kulturalno-artystycznej tancerze mieszkali w japońskich i polskich domach, u rodzin tancerzy. Pozwoliło to nawiązać wyjątkowe relacje, niektóre trwają już dwadzieścia lat. Polskie i japońskie rodziny wymieniają się życzeniami urodzinowymi, świątecznymi i drobnymi prezentami. Piszą do siebie maile i wymieniają zdjęciami. Mimo dużych różnic kulturowych tworzą wspaniałe „polsko-japońskie rodziny”.

Pod koniec maja w ramach Międzynarodowych Spotkań Artystyczno-Kulturalnych do naszego miasta zawita po raz kolejny zespół Kihou.

Bilety w cenie 30 zł do nabycia online na bilety.mok.siedlce.pl i w kasie MOK, ul. Sienkiewicza 63, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:45 oraz godzinę przed koncertem. Rezerwacje miejsc pod nr tel. 25 794 31 26. Liczba miejsc ograniczona.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.