SPIN

Wystawa ikon Zenona Pałuski pt. „Acheiropitos”

Aneta Borkowska wtorek, 16 maja 2023, 07:35 Aktualnie, Kultura

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 23 maja (wtorek) o godz. 18. dla Małej Galerii Sztuki na wernisaż wystawy ikon Zenona Pałuski pt. „Acheiropitos”. Prace będzie można oglądać do 14 czerwca.

Ikona nie może powstać dlatego, że artysta chce, by powstała. Ikona rzeczywiście spada z nieba. Jeżeli nie jest nam dana z góry, to w ogóle nie powstanie.
Jerzy Nowosielski

Acheiropitos – gr. nieuczyniony ręką ludzka. Pierwsza ikona jaka ukazała się w świecie chrześcijańskim. Istnieją dwie tradycje pochodzenia ikony „Acheiropitos” – wschodnia i zachodnia.

Według wschodniej tradycji oblicze Chrystusa zostało odbite na płótnie przez samego Chrystusa dla króla Edessy, Abgara V. Chory na trąd król posłał do Jerozolimy archiwariusza i zarazem artystę z zaproszeniem Chrystusa do Edessy. Ponieważ wysłannik królewski nie potrafił namalować Chrystusa, sam Zbawiciel umył twarz i otarł ją chustą na której pozostało Jego oblicze. Według drugiej tradycji, zachodniej, oblicze Chrystusa zostało w cudowny sposób odbite na chuście, którą Weronika otarła mu naznaczoną cierpieniem twarz. Niektórzy uczeni wiążą wizerunek z Edessy i chustę Weroniki z całunem Turyńskim.

Zenon Pałuska (ur. 1949) – plastyk, rzeźbiarz, poeta. Określany często jako twórca incydentalny, ponieważ zarówno wiersze, jak również rzeźby w drewnie, tworzy w chwilach porywów serca. Pisze mało, ale dobrze… rzeźbi niewiele, ale dobrze… Pojawia się jak meteoryt, wygrywając konkursy poetyckie, by zniknąć na długie miesiące. Jest twórcą o niebywałym temperamencie, czemu daje wyraz podczas prezentowania własnych utworów.

Jest samoukiem. W Suwałkach ukończył technikum mechaniczne. Uczestniczył w plenerach malarskich organizowanych prze Dom Kultury w Pozezdrzu k. Giżycka i tam, w stadninie koni, zrealizowano jego projekt ścienny „Pędzące konie”. Mieszkał w różnych miejscach w Polsce, gdzie pracował jako plastyk, wykonując wolnostojące ekspozycje informacyjne i inne prace liternicze – afisze (Chrzanowskie Przedsiębiorstwo Budowlane, Muzeum Regionalne w Limanowej, Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Siedlcach, Pracownia Artystyczna Oficyna Druku Ręcznego w Warszawie).

Ma na swoim koncie kilka wystaw i nagród: m. in. wystawę amatorskiego malarstwa w Białymstoku, gdzie otrzymał główną nagrodę (1978), nagrodę Prezydenta Miasta Siedlce za wystawę w Muzeum Regionalnym w Siedlcach, za portret papieża Jana Pawła II, rzeźbę biskupa Stanisława Patrona Siedlec (1999). Wykonał również witraż do kaplicy na stacji kolejowej w Siedlcach (obecnie remontowanej). Laureat m.in. Konkursu im. Krynckiego oraz aż trzykrotnie konkursu poetyckiego MAZOWSZE – KURPIE – PODLASIE. Był członkiem Wojewódzkiego Klubu CKiS oraz Siedleckiej Grupy Literackiej „Witraż”.

reklama

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.