SPIN

Krótka Historia Polskiego Kina: „Aria dla atlety”

Aneta Borkowska wtorek, 12 września 2023, 07:16 Kultura

NoveKino zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Krótka Historia Polskiego Kina. W piątek (22 września) o godz. 19. będzie można obejrzeć dramat psychologiczny ” Aria dla atlety”.

Spektakularny debiut Filipa Bajona zachwycał nieposkromioną wyobraźnią, plastycznością wizji i odmiennością od tego, co proponowało polskie kino w okresie moralnego niepokoju. Film przywoływał estetykę malarstwa i grafiki przełomu wieków, a awanturnicza historia z mnóstwem fascynujących bohaterów budziła skojarzenia z filmami Frederica Felliniego i Kena Russella.

Góralewicz, młody chłopak z Galicji trafia do cyrku jako początkujący zapaśnik. Charyzmatyczny szef cyrku organizuje zastawy pod walki atletów. Tam Góralewicz poznaje przyszłych przyjaciół: Bolka, który zjada koty i Cyklopa, pół ślepego z wysiłku. Tam też doświadcza upokorzenia ze strony braci Abs. Od tej chwili będzie ich ścigał z zemsty po całej Europie. W wyniku porachunków między właścicielami cyrków przyjaciele muszą uciekać. Bolcio ginie w walce z bykiem, Cyklop umiera. W Charlottenburgu Góralewicz występuje w sali operowej obok słynnego tenora. Potem trafia do Casino de Paris, gdzie jego niegdyś pierwszy szef jest obecnie kelnerem. Zapaśnik żeni się z dekadentką, wytworną Cecylią. Nie pali się już do walki, sam ulega dekadencji, ale staje naprzeciw jednego z braci Abs. Zdobywszy wszystko, nie czuje satysfakcji.

Reżyseria: Filip Bajon / Scenariusz: Filip Bajon / Gatunek: dramat, obyczajowy, psychologiczny / Kraj produkcji: Polska / Rok produkcji: 1979 / Czas trwania: 99 minut / Obsada: Pola Raksa, Bogusz Bilewski, Ryszard Pietruski, Zdzisław Wardejn, Andrzej Wasilewicz, Ryszard Dembiński

Reżyser zdobył Nagrodę za debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, a Jerzy Zieliński Nagrodę za zdjęcia (1979). W Koszalinie film zdobył Nagrodę za film fabularny i Nagrodę Dziennikarzy. Krzysztof Majchrzaka uhonorowano Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego (1980). Na Międzynarodowym Festiwali Filmów Autorskich w San Remo reżyser otrzymał Nagrodę za debiut (1980).

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.