SPIN

Kino z Pasją: „Ryś. Król puszczy”

Aneta Borkowska wtorek, 3 października 2023, 16:41 Kultura

NoveKino Siedlce zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Kino z Pasją. W czwartek (12 października) o godz. 19. będzie można obejrzeć dokument „Ryś. Król puszczy”.

Ryś euroazjatycki uchodzi za najbardziej tajemniczego wśród dzikich kotów i nigdy wcześniej nie udało się sfilmować go w jego naturalnym środowisku. Tego karkołomnego zadania w swoim dokumentalnym debiucie podjął się właśnie Laurent Geslin. Dziewięć lat cierpliwych obserwacji pozwoliło zbudować mu tę niezwykła historię. W sercu rozciągającego się na szwajcarsko-francuskiej granicy łańcucha górskiego Jura leśny spokój przerywają nagle osobliwe, powtarzająca się dźwięki. Wspaniała sylwetka rysia euroazjatyckiego toruje sobie drogę między bukami i jodłami, nawołując głośno w poszukiwaniu wybranki, z którą połączy się w okresie godowym. Tak zaczyna się piękna, pełna zabawnych, choć i dramatycznych zwrotów akcji przygoda, w której centrum znajdzie się rodzina rysiów. Jej życie wyznaczają zmieniające się pory roku, ale i coraz większa ingerencja człowieka w środowisko naturalne dzikich kotów. Poznamy zwyczaje tych niezwykłych, dyskretnych zwierząt, będziemy świadkami tego, jak uczą młode technik łowieckich, ale i dowiemy się, jakie czyhają na nie niebezpieczeństwa. Podążając śladami bohaterów dokumentu, odkryjemy świat, który jest na wyciągnięcie ręki, ale jednocześnie pozostaje zupełnie nieznany.

Reżyseria: Laurent Geslin / Scenariusz: Laurent Geslin / Gatunek: dokument / Kraj produkcji: Francja, Szwajcaria / Rok produkcji: 2021 / Czas trwania: 82 minuty / Obsada: Laurent Geslin

Gość spotkania: Łukasz Długowski. Od 7 lat zajmuje się tropieniem wilków. Doświadczenia związane z ich zwyczajami, technikami polowań i tropieniem zbierał w Polsce, Mongolii, Jordanii i we Włoszech. Przez organizowane przez niego wyprawy w Puszczy Białowieskiej i Beskidzie Żywieckim przeszło ponad 1000 osób, w tym rodziny z dziećmi. Jest certyfikowanym przewodnikiem Rewilding Europe oraz autorem idei Mikrowypraw w Polsce. W 2016 r. wydał książkę „Mikrowyprawy w wielkim mieście”. W 2022 r., dla Tatrzańskiego Parku Narodowego, prowadził ogólnopolską kampanię edukacyjną nt. odpowiedzialnej turystyki. W przeszłości, przez 10 lat, był dziennikarzem, m.in. „Gazety Wyborczej” i magazynu „Poznaj świat”, prowadził programy telewizyjne dla Dzień Dobry TVN i Travel Chanel.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.