SPIN

Kino z Pasją: „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się…”

Aneta Borkowska wtorek, 17 października 2023, 19:38 Kultura

NoveKino Siedlce zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Kino z Pasją. W czwartek (26 października) o godz. 19. będzie można obejrzeć dokument „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się…”

Opowieść o pasji do gór, których Piotr doświadczał nie tylko jako ratownik, lecz także jako wybitny taternik, alpinista i himalaista, autor pierwszego przejścia zimowego na zachodniej ścianie Petit Dru, uczestnik najszybszego przejścia Głównej Grani Tatr w zimie, specjalista od trudnych zjazdów wysokogórskich, prekursor i propagator skialpinizmu. „33 zgłoś się” ukazuje także drugą stronę życia ratownika – kochającego ojca i męża, któremu trudno jest godzić życie prywatne z bezgranicznym oddaniem ratownictwu.

Piotr Malinowski był w latach 1987–1991 naczelnikiem Grupy Tatrzańskiej GOPR. Przyczynił się do powrotu ratownictwa do tradycyjnych struktur TOPR. Dokument ukazuje bohatera nie tylko jako dynamicznego człowieka czynu, ale i człowieka „prywatnego”, myślącego i wrażliwego. Barwna postać, wyróżniająca się na tle szarych czasów PRL, erudyta władający kilkoma językami, osobowość silna i niebanalna, czego dowodził konsekwentnie swoim życiem.

Reżyseria: Robert Żurakowski, Bartosz Szwast / Scenariusz: Robert Żurakowski, Bartosz Szwast / Gatunek:
dokument / Kraj produkcji: Polska / Rok produkcji: 2017 / Czas trwania: 55 minut / Obsada: Łukasz Bugowski

Gościem wieczoru będzie Robert Żurakowski. Pochodzący z Zakopanego, reżyser i producent filmów dokumentalnych, głównie związanych z tematyką górską, twórca głośnego dokumentu „Śniła mi się połonina” o Ludwiku Lutku Pińczuku i Chatce Puchatka na Połoninie Wetlińskiej oraz cyklu filmów dokumentalnych „Tatrzański Szlak Wspomnień”. Właściciel studia filmowego G&B ART. Artysta rzeźbiarz, muzyk, kompozytor, reżyser teledysków, a także pomysłodawca i organizator Bieszczadzkiego Festiwalu Filmowego „Ale Czad” oraz założyciel i gospodarz Bieszczadzkiej Osady Filmowej. Organizator i wykładowca warsztatów filmowych „Kręci się w Bieszczadach”. Pasjonat kultury Tatr i Podhala oraz miłośnik Bieszczadów i Podkarpacia. Obecnie na stałe związany z Bieszczadami.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.