SPIN

Kino z Pasją: „Lunana. Szkoła na końcu świata”

Aneta Borkowska czwartek, 23 listopada 2023, 17:17 Kultura

NoveKino Siedlce zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Kino z Pasją. W czwartek (30 listopada) o godz. 19. będzie można obejrzeć komedię obyczajową „Lunana. Szkoła na końcu świata”.

„Lunana. Szkoła na końcu świata” to filmowa podróż do bhutańskiej wioski położonej w Himalajach. Nominowany do OSCARA film i zdobywca kilkunastu nagród publiczności na festiwalach filmowych jest afirmacją życia w zgodzie z prawami natury. Na sukces filmu przełożyły się na pewno piękne krajobrazy Bhutanu, muzyka i subtelne poczucie humoru, a także klimat samego filmu, który łączy w sobie ujmującą pogodę ducha z przenikliwością spojrzenia na mało znane nam rejony świata. Pawo Choyning Dorji nakręcił film będący afirmacją prostego życia w zgodzie z prawami natury.

Mieszkający w stolicy Bhutanu Ugyen ma jasno sprecyzowany plan na życie. Mężczyzna marzy o karierze piosenkarza i w tym celu planuje wyjechać do Australii. Zanim jednak będzie mógł to zrobić, musi odbyć ostatni rok rządowej służby nauczycielskiej. Decyzją przełożonych trafia do najbardziej odległej wiejskiej szkoły. Położone na wysokości pięciu tysięcy metrów miejsce nie ma nic wspólnego z wygodnym życiem, jakie do tej pory prowadził. Nie ma tam elektryczności, brakuje jakichkolwiek materiałów edukacyjnych, a w klasie, w której ma prowadzić zajęcia, obok swoich podopiecznych spotkać może… yaka. Choć początkowo Ugyen chce jak najszybciej stamtąd uciec, zaangażowanie młodych uczniów, ale też serdeczność i niesamowita siła mieszkańców wioski sprawiają, że zaczyna zmieniać opinie o tym wyjątkowym miejscu.

Reżyseria: Pawo Choyning Dorji / Scenariusz: Pawo Choyning Dorji / Gatunek: komedia, obyczajowy / Kraj produkcji: Bhutan, Chiny / Rok produkcji: 2019 / Czas trwania: 110 minut / Obsada: Sherab Dorji, Ugyen Norbu Lhendup, Kelden Lhamo Gurung, Pem Zam, Sangay Lham, Chimi Dem

Gościem wieczoru będzie Bartosz Malinowski, pomysłodawca i koordynator programu Wielki Szlak Himalajski, przewodnik górski, autor książek o Himalajach. Od 18.30 będzie podpisywał swoje książki w foyer kina!

Bartosz Malinowski – przewodnik górski, instruktor turystyki zimowej, narciarstwa skiturowego oraz szeroko pojętego outdooru, autor książek o Himalajach. Pracuje m.in. w Himalajach Nepalu, Indii i Pakistanu jako lider, organizator trekkingów i wypraw i jako przewodnik górski. Zorganizował i poprowadził blisko 100 wypraw w Azji i Ameryce Południowej. W 2007 pokonał pieszo 2500 km podążając Łukiem Karpat z południowej Rumunii do Bratysławy. W 2010 roku współorganizował wyprawę śladami wielkiej ucieczki z sowieckiego łagru Witolda Glińskiego Long Walk Expedition z Jakucka do Kalkuty w Indiach. Przez 6 miesięcy przemierzył 8 tys. km przez Jakucję, Syberię, Mongolię, Chiny, Tybet, Nepal i Himalaje nadając stałe relacje dla Programu Trzeciego Polskiego Radia. Obserwuje i śledzi zmiany zachodzące życiu nomadów w Mongolii w Azji Centralnej, Afganistanie i Pakistanie. W 2013 roku przeszedł Chadar – lodową drogę po zamarzniętej rzece Zanskar w Himalajach Indyjskich. Pomysłodawca i koordynator programu Wielki Szlak Himalajski 2015 – 2019 w ramach którego przemierzył i wytyczył 4000 km trawersując Himalaje Nepalu, Indii, Kaszmiru, Pakistanu i Bhutanu. W latach 2022 – 2023 przemierzył i wytyczył ponad 1000 kilometrowy szlak w Kaukazie w Gruzji. Współautor książki „Wielki Szlak Himalajski 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal” oraz Wielki Szlak Himalajski Indie, Pakistan Bhutan. Organizator festiwalu górskiego poświęconego Himalajom „Namaste”. Swoje teksty publikował w prasie podróżniczej i górskiej m.in: Magazyn Góry, NPM, Traveler National Geographic, Rowertour i wielu innych. Właściciel szkoły górskiej Chilloutdoor.pl.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.