SPIN

Kino z Pasją: „Pieśni wielorybów”

Aneta Borkowska niedziela, 17 marca 2024, 16:41 Kultura

NoveKino Siedlce zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Kino z Pasją. W czwartek (21 marca) o godz. 19. będzie można obejrzeć dokument „Pieśni wielorybów”.

Czy wiesz, że wieloryby żyją na Ziemi od 40 milionów lat? Przez tysiące lat skutecznie strzegły sekretu swojej „pieśni”. Czy to środek komunikacji na odległość, który mógłby konkurować swobodnie z internetem? Narzędzie do przekazu międzypokoleniowego i geolokalizacji? Film zabiera nas w podróż po Afryce, Azji, Oceanii, Arktyce i Antarktydzie, pokazując historię tych niezwykłych stworzeń. Zainspirowany bestsellerowym audiobookiem Heathcote’a Williamsa „Whale Nation” dokumentuje społeczność wielorybów, z ich niezwykłymi zdolnościami i bogatym, złożonym życiem społecznym. Przyjmuje oryginalną perspektywę – wieloryb opowiada tu swoją historię, a my mamy wrażenie przebywania w skórze jednego z nich. W obliczu zmian klimatycznych ich rola okazuje się kluczowa. Przyczyniają się do zapewnienia równowagi na Ziemi.

Film, tworzony z niezwykłą troską o przyrodę, ostrzega przed niebezpieczeństwami czyhającymi na wieloryby i konsekwencjami, jakie może przynieść ich zniknięcie. Narratorem jest nagrodzony Oscarem francuski aktor i piosenkarz Jean Dujardin. Oprócz spektakularnych ujęć, podkreślających piękno natury, wrażenie robi także oryginalna ścieżka dźwiękowa, w której wykorzystano m.in. muzykę Jóhanna Gunnara Jóhannssona, Felixa Mendelssohna, Leonarda Cohena, Jona Thora Birgissona, Orri Pall Dyrasona czy Georga Holma.

Reżyseria: Jean-Albert Lièvre / Kraj produkcji: Francja / Rok produkcji: 2023 / Czas trwania: 88 minut

Seans poprzedzi rozmowa z przyrodnikiem i polarnikiem, Mikołajem Golachowskim, którą poprowadzi Agnieszka Osmólska-Ilczuk.

Mikołaj Golachowski jest biologiem i podróżnikiem, doktorem nauk przyrodniczych, autorem książek i artykułów popularnonaukowych. Koncentruje się na polarnych krańcach Ziemi, dwukrotnie zimował na Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego (raz jako kierownik 32 Polskiej Wyprawy Antarktycznej), a jako przewodnik turystyczny od 2002 roku regularnie odwiedza Antarktykę Zachodnią i subantarktyczne wyspy. Od piętnastu lat poznaje również Arktykę, sześć razy dotarł nawet na Biegun Północny. Gdy chwilowo przebywa w Polsce, mieszka w Warszawie. Jest autorem książki „Czochrałem arktycznego słonia” oraz książek dla dzieci „Pupy, ogonki i kuperki”, „Gęby” i „Darwin. Opowieść o naszej wielkiej rodzinie”.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.