SPIN

Kino Seniora: „Czerwone maki”

Aneta Borkowska piątek, 22 marca 2024, 13:26 Kultura

NoveKino Siedlce zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Kino Seniora. W poniedziałek (8 kwietnia) o godz. 12. będzie można obejrzeć dramat historyczny „Czerwone maki”. To pierwszy polski film fabularny o słynnej i zwycięskiej bitwie pod Monte Cassino. Akcja filmu przeplata fakty z fikcją, tworząc magnetyczną i angażującą widzów opowieść.

Historię bitwy oglądamy oczami Jędrka – młodego chłopaka, który przeszedł przez łagrowe piekło i opuścił Rosję wraz z Armią Andersa jako jedna z tysięcy sierot. Czas niewoli zmienił go z chłopca z dobrej rodziny w kombinatora i drobnego złodziejaszka, który zrobi wszystko, aby przetrwać. Zetknięcie się z żołnierzami II Korpusu oraz budząca się miłość do sanitariuszki Poli sprawią jednak, że Jędrek przejdzie głęboką przemianę. Wkrótce na froncie ma dojść do decydującego ataku na broniony przez niemieckie oddziały klasztor położony na wzgórzach Monte Cassino – ta spektakularna bitwa zadecyduje o życiu wielu żołnierzy i dalszym ataku armii aliantów we Włoszech oraz zmieni na zawsze życie Jędrka.

Poza Jędrkiem i Polą bohaterami filmu są także korespondent wojenny, który staje się mentorem zbuntowanego nastolatka, oraz brat Jędrka Stanisław, oficer wojsk pancernych, którego oddział odgrywa kluczową rolę podczas szturmu. Na ekranie zobaczymy także postaci historyczne – w rolę legendarnego generała Andersa wcielił się Michał Żurawski, a brytyjskiego generała Olivera Leese zagrał Mark Kitto. W filmie występują także: Bartłomiej Topa, Łukasz Garlicki, Andrzej Mastalerz, Mateusz Banasiuk, Radosław Pazura i inni.

Reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz / Scenariusz: Krzysztof Łukaszewicz / Gatunek: dramat, historyczny, wojenny / Kraj produkcji: Polska / Rok produkcji: 2024 /Obsada: Nicolas Przygoda, Leszek Lichota, Michał Żurawski, Szymon Piotr Warszawski, Magdalena Żak, Bartłomiej Topa

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.