SPIN

Koncert zespołu Dixie Company

Aneta Borkowska wtorek, 2 kwietnia 2024, 11:15 Aktualnie, Kultura

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 14 kwietnia (niedziela) o godz. 17. do sali „Podlasie” na kolejną odsłonę cyklu Swing Club na Mazowszu. Tym razem będzie to koncert zespołu Dixie Company.

W 2024 roku Mazowiecki Instytut Kultury prezentuje dziewiątą edycję cyklu „Swing Club na Mazowszu”. Podobnie jak poprzednie, nawiązuje ona bezpośrednio do realizowanego w Warszawie już dwunasty rok cyklu spotkań muzycznych Swing Club, w ramach którego odbyło się ponad 120 koncertów z udziałem ok. 700 wykonawców. Program cyklu „Swing Club na Mazowszu” jest zróżnicowany stylistycznie ¦ od jazzu tradycyjnego, poprzez swing, do bardziej współczesnych form jazzowych.

Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach od 2016 roku należy do grona stałych partnerów Mazowieckiego Instytutu Kultury w realizacji projektu „Swing Club na Mazowszu”. W tym roku, w ramach cyklu planowane są w Siedlcach 3 koncerty. Pierwszy z nich odbędzie się 14 kwietnia, a wystąpi poznański zespól jazzu tradycyjnego Dixie Company.

Muzycy zaprezentują podczas koncertu urozmaicony program. Będą podążać śladami legendarnych jazzmanów, od Louisa Armstronga do Mr Acker’a Bilk’a. Usłyszymy m.in. „What A Wonderful World” czy „Hello Dolly” z musicalu o takim samym tytule, a także słynne tematy z „Opery za trzy grosze” autorstwa Bertolda Brechta i Kurta Weilla. Artyści przedstawią też swoje interpretacje najbardziej znanych standardów nowoorleańskich, takich jak „Royal Garden Blues”, „Tiger Rag”, czy słynną kompozycję Sydneya Becheta „Si tu vois ma mere”. Będzie też polski akcent – na scenie zabrzmi znana kompozycja Henryka Kuźniaka „Ragtime Vabank”.

Koncert będzie też okazją do retrospekcji – podróży i koncertów Dixie Company na zachodnim wybrzeżu USA oraz wspólnej trasy koncertowej z angielskim klarnecistą Misterem Ackerem Bilkiem i jego Paramount Jazz Band. Podczas wspólnych występów Mr Acker Bilk „namaścił” klarnecistę Dixie Company – Rafała Kubale – powierzając mu wykonanie swoich najbardziej znanych utworów „Aria” i „Stranger On The Shore”. One także będą wykonane w czasie koncertu.

Pojawią się również akcenty edukacyjne. Publiczność będzie zapraszana do udziału w mini konkursach wiedzy o jazzie oraz nauki charlestona i śpiewu tzw. scatem.

Zespół Dixie Company wystąpi w składzie: Jakub Marszałek – trąbka, kornet, Rafał Kubale – klarnet, Krzysztof Zaremba – puzon, Wojciech Warszawski – śpiew, banjo, gitara, Piotr Dąbrowski – fortepian, Marcin Grabowski – kontrabas, Piotr Soroka – tarka, perkusja, menedżer.

Dixie Company – poznańska formacja jazzu tradycyjnego. Od ponad trzech dekad uczestniczy w setkach festiwali i koncertów w renomowanych klubach jazzowych na terenie Polski, Czech, Francji, Łotwy, Niemiec, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Węgier. Zespół jest także pomysłodawcą i współorganizatorem Poznań Old Jazz Festival, w którym wzięli udział między innymi legendarny klarnecista Mr Acker Bilk oraz angielski trębacz Kenny Ball. Festiwalowymi gośćmi byli także inni artyści z Australii, Czech, Danii, Holandii, Izraela, Litwy, Łotwy, Niemiec, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i USA.

Dixie Company jest autorem sześciu wydawnictw płytowych, w tym krążków z udziałem amerykańskich wokalistek: Diane Davidson i Donny Brown. O wysokim poziomie artystycznym poznańskiego zespołu świadczy trzykrotny pobyt w USA, gdzie muzycy wystąpili m.in. w Toledo, San Francisco, Los Angeles, San Diego, Santa Monica i na największym na świecie festiwalu jazzu tradycyjnego w kalifornijskim Sacramento. To właśnie w stolicy Kalifornii doszło do spotkania Dixie Company i Diane Davidson. Artyści wystąpili też czterokrotnie na największym w Europie Internationales Dixieland Festival Dresden.

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury / Współorganizator: Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach / Współfinansowano ze środków ZAW STOART

Bilety w cenie 30 zł do nabycia online na bilety.mok.siedlce.pl i w kasie MOK, ul. Sienkiewicza 63, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00 oraz godzinę przed koncertem. Rezerwacje miejsc pod nr tel. 25 794 31 26. Liczba miejsc ograniczona.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.