SPIN

Cykl Jazz Dzieciom i koncert zespołu Playing Family

Aneta Borkowska wtorek, 16 kwietnia 2024, 06:45 Kultura

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 24 kwietnia (środa) o godz. 12. do sali „Podlasie” na cykl Jazz Dzieciom i koncert zespołu Playing Family. To edukacyjny projekt koncertów dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, przedstawiający historię początków jazzu.

Realizowany jest przez krakowski zespół Playing Family, który powstał w Krakowie w 1964 r. i oryginalnie wykonywał głównie jazz tradycyjny, z epoki lat 20-tych i 30-tych XX wieku.

W roku 2021 zespół reaktywował się w odnowionym składzie, choć z istotnymi koligacjami: Leszek Nowotarski (syn lidera oryginalnego składu) – saksofon, Robert Szczerba (absolwent klasy puzonu prof. Andrzeja Czechowskiego) – puzon, Piotr Nowak – trąbka, Szymon Wojnarowicz – fortepian, Szymon Frankowski – kontrabas, Michał Peiker – perkusja.

Członkowie zespołu to zawodowi nauczyciele, na co dzień pracujący z młodzieżą w placówkach szkolnych i oświatowych. Podczas koncertu muzycy przedstawiają historię początków jazzu (dixielandu), prezentują instrumenty, na których grają. Opowiadają o historii ich powstania, budowie i technice gry. Wszystko to jest okraszone przykładami muzycznymi z bajek, filmów, seriali i najbardziej znanych motywów melodycznych z zakresu danego instrumentu.

Artyści angażują młodą widownię w twórczą interakcję, wspólne muzykowanie (dzieci mogą spróbować grać na niektórych instrumentach). Na koniec koncertu muzycy i dzieci uczestniczą w specjalnej paradzie wzorowanej na tych, które odbywały się w Nowym Orleanie w początkach XX wieku, kiedy powstawał jazz.

Koncert realizowany w ramach Jubileuszu 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego. Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury / Współorganizator: Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach / Finansowanie: Samorząd Województwa Mazowieckiego

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.