SPIN

Festiwal Fredrowski: „Zemsta”

Aneta Borkowska poniedziałek, 29 kwietnia 2024, 05:28 Aktualnie, Kultura

Centrum Kultury i Sztuki zaprasza 15 maja (środa) o godz. 18. na trzeci ze spektakli w ramach Festiwalu Fredrowskiego. Będzie można obejrzeć „Zemstę” w wykonaniu Teatru Klasyki Polskiej.

„Zemsta” Aleksandra Fredry to jedna z najświetniejszych polskich komedii. Od prawie dwustu lat sztuka ta cieszy się niesłabnącym powodzeniem, bawi i zachwyca kolejne pokolenia Polaków. Fragmenty jej dialogów na stałe zagościły w naszej kulturowej świadomości. Kto z nas nie zna słynnych: „Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi, luby” czy „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba!”?

Ten spektakl trzeba zobaczyć, bo to właśnie w żywym kontakcie z publicznością najmocniej wybrzmiewa komizm dzieła Fredry.

Ciekawa jest także geneza powstania Zemsty. Do jej napisania i stworzenia tak wyrazistych i pełnokrwistych charakterów zainspirował autora odnaleziony w jego zamku dokument, opisujący burzliwe spory dwóch rodów – poprzednich właścicieli posiadłości. Cóż, historia Cześnika i Rejenta, przeniesiona z XVII do XIX wieku, może powtórzyć się i wieku XXI… A wszystko to w brawurowej inscenizacji Teatru Klasyki Polskiej.

Reżyseria:
Michał Chorosiński
Obsada:
Joanna Kwiatkowska-Zduń,
Karolina Piwosz,
Jarosław Gajewski,
Henryk Gołębiewski,
Dariusz Kowalski,
Łukasz Lewandowski,
Paweł Lipnicki,
Tomasz Osica,
Leszek Zduń

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.