SPIN

Kino z Pasją: „Pianoforte”

Aneta Borkowska wtorek, 14 maja 2024, 16:40 Kultura

NoveKino Siedlce zaprasza na kolejną odsłonę Kina z Pasją. W czwartek (23 maja) o godz. 19. będzie można obejrzeć film „Pianoforte”.

Ogromne emocje i szansa, która zdarza się raz w życiu. W trakcie eliminacji jest ich 160, do finału trafia zaledwie 12 osób. Konkurs Chopinowski jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem tego typu na świecie. Odbywa się co pięć lat w Warszawie i biorą w nim udział największej sławy pianiści i pianistki. Na pierwszym planie w filmie znajdują się młodzi uczestnicy konkursu z różnych stron świata i ich marzenia. Swoje życie od dzieciństwa podporządkowali grze na fortepianie i czują się gotowi, żeby stanąć do rywalizacji. Po raz pierwszy w historii mamy szansę obserwować ich zakulisowe katorżnicze przygotowania, ale towarzyszymy im także prywatnie, kiedy odsłaniają swoje barwne, niepokorne osobowości. Niektórzy marzą o graniu w ulubioną grę na konsoli, inni w oczekiwaniu na werdykt spędzają bezsenne noce w warszawskich barach. Nieubłagane reguły konkursu sprawiają, że nie dla wszystkich znajdzie się miejsce na podium. To wciągająca opowieść o dojrzewaniu, buncie i muzyce w cieniu ogromnych oczekiwań. Nowy film Kuby Piątka („Primetime”) był hitem festiwalu Sundance i otrzymał Nagrodę Publiczności w czasie największego polskiego festiwalu filmowego – Millennium Docs Against Gravity.

Reżyseria: Jakub Piątek / Kraj produkcji: Polska / Rok produkcji: 2023 / Czas trwania: 89 minut

Seansowi towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami filmu, Joanną Chorzępą, producentką i kierowniczką produkcji, Anną Rok, współautorką dźwięku w filmie „Pianoforte” oraz Filipem Drożdżem, autor zdjęć do filmu. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Osmólska-Ilczuk.

Joanna Chorzępa – producentka, muzykolog. Współwłaścicielka firmy produkcyjnej Bees Film House Sp. z o. o. Od 2012 pracownik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (Kierownik Biura Audiowizualnego, producent wykonawczy materiałów audiowizualnych, redaktor muzyczny koncertów, wydawca). Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie doktorantka realizacji telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, w której pracuje nad tematem pracy doktorskiej: A Ty słuchasz muzyki, czy ją oglądasz?

Anna Rok – warszawianka, rocznik 1986. Ukończyła wydział realizacji filmu dokumentalnego w Lussas we Francji Master II PRO (2014) i wydział wiedzy o teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie (2013). Lubi słuchać historii ludzi i pracuje przede wszystkim w dokumencie. Pracowała przy wielu projektach dokumentalnych np. „Komunia” w reżyserii Anny Zameckiej (nagroda Locarno Critics 2016 i Europejska Nagroda Filmowa), czy „Pianoforte” w reżyserii Jakuba Piątka pokazywanym na festiwalu Sundance w 2023. Realizowała dźwięk na planie do filmu „Prawy chłopak” w reżyserii Hanny Nobis. Jest zainteresowana projektami radiowymi i socjologicznymi. Kocha naturę. Jest początkującą pszczelarką.

Filip Drożdż – autor zdjęć do wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych.Studiował na Akademii Sztuk Pięknych, jest też absolwentem Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego filmy zostały docenione na najważniejszych festiwalach filmowych na całym świecie, m.in. IDFA (Nagroda Specjalna Jury), Locarno (Semaine de la critique), Camerimage (nominacja do Złotej Żaby), HumanDoc (Grand Prix), Doc Against Gravity (Grand Prix). Czarna komedia „Noc w przedszkolu”, jego debiutancki film fabularny miał premierę w serwisie Netflix w grudniu 2022 roku, a drugi film, thriller psychologiczny „Pies” pod koniec rok 2023. Filip był zaangażowany w liczne projekty artystyczne i wideo-artowe, takie jak Mission in Auroville, Ashes And Diamonds w Nollywood. Blisko współpracował także z polskimi artystami współczesnymi. Jego głównym obszarem zainteresowań jest eksploracja granic pomiędzy kinem fabularnym i dokumentalnym oraz poszukiwanie nowych

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.