SPIN

Koncert trio smyczkowego Archetto

Aneta Borkowska niedziela, 4 maja 2014, 13:36 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

trio caly

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 11 maja do Sali Białej o godz. 17. na koncert trio smyczkowego Archetto z cyklu „Niedzielny Salon Muzyczny”.

Trio Archetto rozpoczęło swoją działalność w 2007 roku. Członkinie zespołu to absolwentki Akademii Muzycznej (obecnie Uniwersytetu Muzycznego) im. F. Chopina w Warszawie, obecnie związane z czołowymi polskimi orkiestrami. Doświadczenia wyniesione z wcześniejszej współpracy z zespołami kameralnymi przyczyniają się do niezwykle dynamicznego rozwoju Archetta. Świadczyć o tym może obszerny repertuar zespołu, stale poszerzany o nowe utwory. Do żelaznych pozycji należą: Divertimento – W. A. Mozarta, Tria – J. Haydna, L. van Beethovena, L. Boccheriniego i F. Schuberta. Muzyka rosyjska S. Taniejewa, A. Borodina i P. Czajkowskiego.

Trio chętnie sięga też po utwory rzadziej wykonywane w Polsce np. E. Dohnaniego, Z. Kodaya, A. Dvoraka i B. Martinu. Bardzo ciekawy jest polski repertuar zespołu. Dwa tria smyczkowe Feliksa Janiewicza, awangardowe „Trzy szkice” Romualda Twardowskiego i Trio Józefa Kofflera – pierwszego polskiego dodekafonisty. Archetto jako pierwszy zespół w Polsce wykonał dzieła Piotra Szewczyka – młodego polskiego kompozytora mieszkającego w USA. Wśród tych utworów znalazło się między innymi specjalnie dla tria dedykowane „Furioso”, za które Polak otrzymał pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie dla młodych kompozytorów w USA.

Dla uświetnienia rocznicy urodzin Fryderyka Chopina zespół włączył do swojego repertuaru utwory tego kompozytora w opracowaniu na trio smyczkowe, wzbudzając duże zainteresowanie i uznanie zarówno organizatorów koncertów jak i publiczności.

Trio Archetto chętnie grywa z muzykami innych specjalności, realizując niezwykle ciekawe projekty artystyczne. Wśród współpracujących muzyków znaleźli się: Klaudiusz Baran – akordeon, Sebastian Aleksandrowicz – obój, rożek angielski, Michał Sawicki -klawesyn, Justyna Straszyńska – wiolonczela, Magdalena Sokal – skrzypce, Dorota Puchnowska – flet, Krzysztof Stanienda – fortepian.

Archetto systematycznie koncertuje w ośrodkach kultury Warszawy i Mazowsza. Uczestniczyło także w koncercie w ramach obchodów rocznicy Holokaustu w Salzgitter w Niemczech w 2011 roku oraz w maju 2013 w uroczystościach związanych z II Wojną Światową w Hamburgu. Poza samodzielnymi występami trio często towarzyszy wieczorom poezji i wernisażom sztuki.

Trio Archetto: Katarzyna Dul – skrzypce, Marta Straszyńska – altówka, Nadia Bojadżijew – wiolonczela.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasach MOK przy ul. Pułaskiego 6 i Sienkiewicza 63.

źródło: MOK (reklama)

Możliwość komentowania jest wyłączona.