SPIN

„Czy Oni czasem nie są z Siedlec?” – promocja książki

Aneta Borkowska wtorek, 10 czerwca 2014, 12:18 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

ksiazka cala

W piątek (13 czerwca) o godz. 19. w Sali Białej odbędzie się promocja książki Siedleckiego Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalnego BRAMA „Czy Oni czasem nie są z Siedlec”. Książka napisana została przez dra Grzegorza Welika i Beatę Talachę pod redakcją Ewy Talachy-Koperkiewicz w opracowaniu graficznym Mirosława Zdrodowskiego.

Książka przedstawia historię naszego miasta i jego mieszkańców z okresu od II połowy XIX wieku do I połowy XX wieku. Jest ona kontynuacją wydanej w 2010 roku publikacji „W mieście Siedlcach, pośród lasów, trzy podpory dawnych czasów”. Znajduje się w niej dużo zdjęć i nie publikowanych wcześniej dokumentów. Książka przybliża znakomitych Siedlczan, którzy zrobili karierę w kraju i poza nim, tyle że mieszkańcy Siedlec niewiele o nich wiedzą.

Kilkanaście opowieści o ludziach wybitnych, których siedleckość nie jest powszechnie znana, ale – jak wierzymy – fakt, że tu właśnie się urodzili czy uczyli – znacząco wpłynął na ich późniejsze losy. Są wśród nich artyści, politycy, naukowcy – tylko kilkanaście osób spośród naprawdę dużej liczby znakomitości. Wszystko doprawione szczyptą historii, między innymi o skomplikowanych dziejach polskiej oświaty w mieście czy początkach kolejnictwa. Czy wiedzą Państwo, że na początku ubiegłego stulecia trasę Warszawa-Siedlce pociąg pokonywał w 1 godz. 42 minuty? Co oznacza, że teraz, po ponad stu latach, jazda trwa niemal tyle samo… O tym i wielu innych rzeczach z dziejów Siedlec przeczytają Państwo w najnowszej publikacji Siedleckiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Brama”.

Podczas promocji wystąpią: Maciej Czapski i aktorzy teatru ES

źródło: MOK (reklama)

Możliwość komentowania jest wyłączona.