SPIN

Koncert „W kresowym salonie”

Aneta Borkowska wtorek, 9 września 2014, 09:16 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 12 września (piątek) o godz. 18. do Sali Białej na koncert na fortepian na 4 ręce w wykonaniu Ayaka Meiwa (Japonia) i Tadeusza Trzaskalika „W kresowym salonie”.

Ayaka Meiwa w roku 2003 ukończyła Tokyo College of Music.  W latach 2003-2005 była stażystką Akademii Muzycznej w Krakowie, następnie stażystką i studentką Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie w 2009 roku ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w klasie fortepianu profesor Moniki Sikorskiej-Wojtachy. W 2000 roku została wyróżniona jako najlepszy uczestnik kursu muzyki kameralnej w Aomori w Japonii.  W 2006 roku otrzymała III nagrodę w konkursie „Music Without Limits” na Litwie. W 2008 roku zajęła II miejsce w uczelnianym konkursie duetów wokalno-fortepianowych, zorganizowanym przez Akademię Muzyczną w Katowicach. W 2009 roku brała udział w festiwalu „Dni Karola Szymanowskiego” w Zakopanem. Występowała również na wielu koncertach w Polsce, w Japonii i na Tajwanie.  Wspólnie z Tadeuszem Trzaskalikiem uczestniczyła w nagraniach płyt Akademia klasyczna 2, 3 i 4 wydanych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Obecnie mieszka w Japonii, gdzie pracuje w Tokoha Gauken University oraz koncertuje jako solistka i kameralistka.

Tadeusz Trzaskalik ukończył studia matematyczne w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od roku 1975 pracuje na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach gdzie uzyskał doktorat, habilitację oraz tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych. Pełnił funkcję prorektora ds. współpracy z zagranicą, był kierownikiem uczelnianego studium doktoranckiego, obecnie jest kierownikiem Katedry Badań Operacyjnych i kierownikiem Międzynarodowych Studiów Podyplomowych Zarządzania Projektami. Jest autorem i redaktorem wielu publikacji naukowych i prac dydaktycznych oraz kierownikiem naukowym krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. Od 2007 roku pracuje również w państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach.
Edukację muzyczną rozpoczął w klasie fortepianu prof. Tadeusz Myrdacza w Państwowej Szkole Muzycznej im. M. Karłowicza w Katowicach, uzyskując w 1969 roku dyplom szkoły średniej z wyróżnieniem. W roku 2011 ukończył studia I stopnia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla.  Interesuje się głównie muzyką kameralną epoki baroku i klasycyzmu, jak również muzyką rozrywkową końca XIX i początku XX wieku. Występował w kraju i zagranicą jako solista i kameralista.  W swoim dorobku muzycznym ma cztery płyty nagrane w studiu Polskiego Radia Katowice i wydane przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

W programie m.in.:
Mikołaj Kleofas Ogiński (1765-1833) – Polonez G-dur
Stanisław Moniuszko (1819-1872) – Kontredanse
Juliusz Zarębski (1854-1885) – A travers Pologne op. 23
Maurycy Moszkowski (1854-1925) – Polskie tańce ludowe op. 55

źródło: MOK (reklama)

Możliwość komentowania jest wyłączona.