SPIN

Spotkanie z folklorem – „Tańce różnych regionów Polski”

Aneta Borkowska sobota, 2 maja 2015, 21:34 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 5 maja o godz. 10. na spotkanie z folklorem – „Tańce różnych regionów Polski” w wykonaniu ZPiT ZS „Chodowiacy”. Sala widowiskowa „Podlasie”, ul. Sienkiewicza 63.

Proponowany przez ZPiT ZS „Chodowiacy” im. A Siwkiewicz program „Tańce różnych regionów” to kolejny koncert z cyklu spotkań z folklorem. W tej edycji pokazane zostaną tańce rzeszowskie, biłgorajskie i żywieckie. Każdy region prezentowany będzie w charakterystycznych dla niego strojach, z których najbardziej oryginalne są stroje biłgorajskie – zwłaszcza damskie – niepodobne do występujących gdzie indziej. Tradycyjnie podczas tego spotkania  pokażemy też lokalizację tych regionów i zostaną one omówione, ze szczególnym uwzględnieniem strojów i ich cech charakterystycznych.

Zaprezentowane zostaną tańce i piosenki o bardzo różnorodnych charakterze:
– rzeszowskie cechujące się żywym tempem, żywiołowością, elegancją ruchu i mnogością gestów będących swoistą forma komunikacji z innymi uczestnikami zabawy;
– biłgorajskie – piosenki w żartobliwy sposób opisujące różne aspekty życia społecznego, tańce oddające specyficzny charakter zabaw w tamtym regionie, spokojniejsze od rzeszowskich, ale niemniej interesujące;
– żywieckie – tańce łączące w sobie drobne kroczki kobiet z żywiołowymi popisami mężczyzn chwalących się swoją siłą i sprawnością, zachowujące jednak  tradycyjny surowy charakter, odzwierciedlający warunki życia.

źródło: MOK (reklama)

Możliwość komentowania jest wyłączona.