SPIN

Wystawa Franciszka Kupczyka „Ora et Labora”

Aneta Borkowska piątek, 22 maja 2015, 09:06 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

mok wystawa caly

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 28 maja (czwartek) o godz. 18. na wystawę fotografii Franciszka Kupczyka „Ora et Labora”.  Galeria Fotografii FOKUS. Wystawa czynna do 24 czerwca.

Ora et Labora to dokument o życiu Kamedułów – zakonu kontemplacyjnego o bardzo surowej regule. Od początku realizacji zdjęć towarzyszyła mi nieodparcie myśl: jak dziś, w dobie Internetu, komputerów, świata konsumpcji można oddać się życiu pustelniczemu i poświęcić wyłącznie modlitwie i pracy.
Kiedy przekroczyłem furtę bieniszewskiego eremu miałem wrażenie, że znalazłem się w miejscu, gdzie zatrzymał się czas. W przestrzeni doczesności i wieczności zarazem. W przestrzeni walki dobra ze złem. Przyjęła mnie niesamowita cisza przerywana raz po raz dźwiękiem klasztornego dzwonu, który wytycza rytm dnia zakonników. Doświadczenie owej ciszy sprzyjało moim refleksjom na temat reguły zakonnej oraz tego, co widziałem i w czym uczestniczyłem. Zachwyciła mnie prostota, szczerość i otwartość, z jaką żyją mnisi. By podkreślić surowość ich reguły, świadomie użyłem czerni i bieli.
Podczas pobytu u kamedułów, przekonałem się, że są to ludzie o otwartych sercach,
z poczuciem humoru, o silnych charakterach i świętych obliczach.  Modlitwa i praca jest dla nich drogą duchowego rozwoju, a przez to uświęceniem samych siebie.

Franciszek Kupczyk

Franciszek Kupczyk – zajmuje się głównie fotografią dokumentalną i reportażową. Zainspirowany człowiekiem, jego miejscem w przestrzeni kultury, twórczo penetruje motywy społeczne, utrwalając przejawy życia w wielu jego aspektach. Posiada również bogate archiwum zdjęć związanych z tematyką krajobrazu i natury. Publikuje swoje zdjęcia w albumach, kalendarzach, folderach turystycznych itp. Aktywnie uczestniczy w ogólnopolskich plenerach i warsztatach fotograficznych. Jest Autorem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu na wydziale dziennikarstwa o specjalności kultura medialna.

źródło: MOK (reklama)

Możliwość komentowania jest wyłączona.