SPIN

Jubileusz V-lecia Teatru „DLACZEGO NIE?”

Aneta Borkowska poniedziałek, 1 czerwca 2015, 22:20 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 11 czerwca o godz. 1. do Sali Widowiskowej „Podlasie” na Jubileusz V-lecia Teatru „DLACZEGO NIE?” Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i premierę spektaklu „Trzy wiedźmy”

TERRY PRATCHETT „TRZY WIEDŹMY”
Adaptacja teatralna –  Stephen Briggs
Polska adaptacja – Daniel Pugacz
Reżyseria – Mirosław Łukasiewicz

Na kolejną premierę teatr „Dlaczego nie?” przygotował adaptację dzieła Terry’ego Pratchetta – „Trzy wiedźmy”. W sztuce „Trzy wiedźmy” Terry Pratchett zabiera widzów do Lancre, którego władca ginie strącony ze schodów i jako duch snuje się po zamku. Prawowity następca tronu także miał zostać zamordowany, jednak ostatecznie ocaliły go czarownice i oddały na wychowanie trupie wędrownych aktorów. Rządy w państwie obejmuje szalony Felmet wraz ze swą pozbawioną skrupułów, okrutną małżonką, wiedźmy jednak postanawiają przywrócić do władzy prawowitego następcę tronu. Walka dobra ze złem, której nagrodą jest władza, rozpoczyna się na dobre.
Z tej zabawnej opowieści o fantastycznych wątkach, umiejscowionej w niesprecyzowanym czasie i przestrzeni, płynie pouczająca nauka – mechanizmy władzy nie ewoluowały i nadal pierwotne instynkty dominują nad rozsądkiem. Jesteśmy w stanie poszerzyć „moralną tolerancję” nawet dla niecnych występków, żeby sięgnąć po splendor i bogactwo. Prymitywnymi narzędziami walki nadal pozostaje terror, fizyczna przewaga nad słabszymi, a nie uczciwa konkurencja. Raz popełnione zło demoralizuje i pociąga za sobą kolejne odstępstwa od ogólnie przyjętych zasad etyki. A na końcu, jak to w bajkach, zawsze czeka sprawiedliwość.

Teatr „DLACZEGO NIE?”
Instruktorem prowadzącym zajęcia i reżyserem większości spektakli jest Mirosław Łukasiewicz – aktor i pedagog. Przygotowuje inscenizacje teatralne „łącząc pokolenia”. Oprócz słuchaczy Uniwersytetu w spektaklach grają młodzi aktorzy. Jest to niezmiernie pouczające dla obu stron. Natomiast publiczność jest zachwycona efektem końcowym. Teatr ma już w swoim dorobku osiem premier,: „Spotkanie po latach”, „Zielona gęś”, „Spotkania”, „Takie jest życie”, „O Pryszczycerzu i królewnie Pięknotce” – bajka dla dzieci, „Ślepcy”, „Podchody”. Kolejna premiera „Trzy wiedźmy” już w czerwcu . Spektakle były grane wielokrotnie zawsze przy pełnej widowni, nie tylko dla siedleckiej publiczności. Zaprezentowane na VI  Juwenaliach III Wieku – Ogólnopolskim Festiwalu Artystycznym Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Warszawie fragmenty spektaklu „Zielona gęś” spotkały się z aplauzem publiczności i uznaniem jurorów. Reżyser Mirosław Łukasiewicz grający w przedstawieniu  i młody aktor Kamil Jóźwik otrzymali nagrody za grę aktorską.

Mirosław Łukasiewicz – absolwent WSR-P w Siedlcach, Pedagogiki ze specjalnością kulturalno-oświatową. Założył kabaret „Jajo” oraz grupę teatralną „Basta”. W 1979 r. wstąpił do Teatru „Es”, następnie prowadził w tym teatrze zajęcia z plastyki, świadomości ciała oraz interpretacji tekstu poetyckiego. Mirosław Łukasiewicz ukończył Reżyserię Teatrów Amatorskich w Warszawie. Od pięciu lat współpracuje z Siedleckim UTW prowadząc Teatr „Dlaczego nie?”. Wyreżyserował wraz z aktorami  następujące spektakle teatralne: „Spotkanie po latach”, „Spotkania”,  „Zieloną Gęś”, „Takie jest życie” „O Pryszczycerzu i królewnie Pięknotce” „Ślepcy” oraz „Podchody” które cieszą się ogromną popularnością wśród widzów.

źródło: MOK (reklama)

Możliwość komentowania jest wyłączona.