SPIN

Otwarcie wystawy KARYKATURY Grzegorza Szumowskiego

Aneta Borkowska poniedziałek, 28 września 2015, 20:44 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

Od 1 do 22 października w Siedleckim Browarze Restauracyjnym Brofaktura będzie można oglądać prace Grzegorza Szumowskiego. Oficjalne otwarcie wystawy KARYKATURY odbędzie się 1 października (czwartek) o godzinie 20:00. Słowo wprowadzające wygłosi Ireneusz Parzyszek.

Grzegorz Szumowski to artysta uznawany jest za najlepszego twórcę karykatury portretowej w Polsce. Sądząc po licznych międzynarodowych laurach, jego sława sięga daleko poza granice naszego kraju. Współpracuje z prasą krajową i zagraniczną oraz z TVP (programy satyryczne Marcina Wolskiego, Jerzego Kryszaka i Andrzeja Zaorskiego). Zajmuje się także ilustracją książkową, tworzy między innymi okładki, ilustruje książki dla dzieci oraz książki edukacyjne (elementarz pt. „Wesoła Szkoła”). „Jego metaforyczne rysunki pozostawiają bowiem widzowi szerokie spektrum interpretacyjne, a karykatury portretowe znanych osobistości, z reguły przyjazne oryginałowi wywołują szczery uśmiech i rozbawiają często wręcz „do bólu.” – pisał o pracach Artysty Marek Wojciech Chmurzyński, dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawskie. | źródło: kultura.wp.pl

image description image description

W latach 1972-2007 współpracował z wieloma krajowymi i zagranicznymi tytułami prasowymi takimi jak, m.in.: „Karuzela” (1972-79), „Szpilki” (1989-95), „Pan” (1989-92), „Polityka” (1989), „Nebelspalter” (Szwajcaria, 1990-93), „Antena” (1994-99), „AWS” (1998), „Wiedza i życie” (1998), „Sukces” (2002) oraz z telewizją. Projektował lalki do satyrycznych programów Marcina Wolskiego, Jerzego Kryszaka i Andrzeja Zaorskiego: „Szopka noworoczna i całoroczna” (1991-98), „Mielenium” (1994), „Akropoland” (1996-98). Jest autorem okładek do książek, ilustracji dla dzieci i podręczników (elementarz Wesoła szkoła). Wykonał wiele portretów satyrycznych, które znajdują się z zbiorach prywatnych oraz w galeriach w Polsce i za granicą. Wielokrotnie uczestniczył w ogólnopolskich wystawach rysunku satyrycznego oraz przeglądach satyry polskiej za granicą (m.in.: Budapeszt, Hannover, Londyn, Münster, Nowy Jork).

szumowski_3 image description

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.