SPIN

„Cud albo Krakowiaki i Górale”

Aneta Borkowska czwartek, 1 października 2015, 22:22 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

krakowiaki i gorale_B1_ze_strajfa

Produkcję Teatru Wielkiego Opery Narodowej „Cud albo Krakowiaki i Górale” będzie można zobaczyć już 22 października o godz. 18. na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce! Będzie to kolejny spektakl konkursowy w ramach trwającego od września IV Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Prywatnych „Sztuka plus Komercja”.

„Cud albo Krakowiaki i Górale” Wojciecha Bogusławskiego z muzyką Jana Stefaniego uznawany jest za pierwszą polską operę narodową. Powstała i wystawiona niedługo przed trzecim rozbiorem, w dowcipnej, lekkiej formie muzycznej i błyskotliwym tekście zawierała bardzo wyraźne przesłania narodowościowe i niepodległościowe, szczególnie ważne dla publiczności polskiej w owym czasie. Dziś, gdy aspekt ten ma już znaczenie wyłącznie historyczne, Krakowiacy i Górale pozostają wciąż atrakcyjnym utworem o wysokich walorach scenicznych, uniwersalnym przesłaniu wpisanym w mądrość ludową i wdzięcznym materiałem warsztatowym dla młodych wykonawców.

Krakowiaki_1

Szczególnym walorem artystycznym najnowszej produkcji Krakowiaków i Górali jest dbałość o warstwę dźwiękową możliwie najbliższą swemu pierwotnemu kształtowi. Dlatego też specjalnie na potrzeby produkcji powołana została orkiestra, złożona z młodych muzyków grających na instrumentach historycznych lub ich kopiach. Zespół ten pracuje pod kierunkiem Władysława Kłosiewicza, Grzegorza Lalka i Tytusa Wojnowicza. Władysław Kłosiewicz, wybitny interpretator muzyki dawnej, objął kierownictwo muzyczne całej produkcji i przybliżał młodym muzykom tajniki wykonawstwa historycznego. Podstawą muzycznej realizacji dzieła jest autorskie opracowanie partytury, przygotowane przez Władysława Kłosiewicza na podstawie materiałów źródłowych, w tym rękopisów Jana Stefaniego.

Spektakl wyreżyserował Jarosław Kilian, scenografię i kostiumy zaprojektowała Izabela Chełkowska, choreografię ułożył Emil Wesołowski. Przygotowanie chóru: Danuta Chmurska. Dyrygent: Władysław Kłosiewicz.

Rezerwacje i bilety dostępne w Punkcie Informacji Kulturalnej CKiS, tel. 25 794 31 89.

Krakowiaki_2

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.