SPIN

Wystawa Wojtka Moskwy „SANSARA Nepal”

Aneta Borkowska niedziela, 4 października 2015, 19:10 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

wystawa_copy1

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 8 października o godz. 18. na wernisaż wystawy fotografii Wojtka Moskwy „SANSARA Nepal”. Galeria Fotografii FOKUS, ul. Pułaskiego 7. Wystawa czynna do 13 listopada, od poniedziałku do piątku w godz. 11-17.

Sansara – w hinduizmie i buddyzmie termin dosłownie oznacza nieustanne wędrowanie, czyli kołowrót narodzin i śmierci, cykl reinkarnacji, któremu od niezmierzonego okresu podlegają wszystkie żywe istoty włącznie z istotami boskimi (dewy). Po każdym kolejnym wcieleniu następne jest wybierane w zależności od nagromadzonej karmy. Według hinduistów dusza przechodzi przez coraz wyższe postacie od przedmiotu, przez postać rośliny, zwierzęcia, człowieka (i jeszcze parę wyższych). Hinduiści dążą do zakończenia sansary i zjednoczenia się na zawsze z Bogiem (Brahmanem). W buddyzmie wyzwolenie z sansary następuje dzięki kroczeniu szlachetną ośmioraką ścieżką, która prowadzi do nirwany. Sansarę w przeciwieństwie do nirwany cechuje występowanie cierpienia.

Wojtek Moskwa – urodzony w Ełku w roku 1976. Fotografuje od 1991 roku. Poza tym, że od 2005 r. z analogowym aparatem średnioformatowym włóczy się po polach i lasach a nocami pisze, stara się być w miarę normalny. Ma żonę i dwójkę dzieci, mieszka w Warszawie.

wystawa_copy

Większość jego prac powstaje w drodze. Owocem wyprawy do Nepalu w 2012 r. jest wystawa p. t. SANSARA obecnie prezentowana w różnych ośrodkach w Polsce.

Najważniejszą nagrodą jaką dotychczas zdobył była druga nagroda w konkursie Pilzner Urquell International Photography Awards w 2008 r. organizowanym w USA. Był jednym z 20 finalistów międzynarodowego konkursu Grand Prix Fotofestiwal, których prace zaprezentowane były podczas festiwalu w Łodzi w maju 2015 r.

Do najważniejszych wystaw zalicza udział w pokonkursowej wystawie IPA BEST OF SHOW wystawianej w nowojorskim Splashlight Studio – kurator W. M. Hunt/Hasted Hunt NYC.

źródło: MOK (reklama)

Możliwość komentowania jest wyłączona.