SPIN

Wystawa fotografii Bogusława Skarusa

Aneta Borkowska środa, 6 stycznia 2016, 21:30 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

skarus caly

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 15 stycznia (piątek) o godz. 18. do Galerii Fotografii FOKUS na wystawę fotografii Bogusława Skarusa „Ludzie … i miejsca prawdziwe”.

„Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej”. W zupełności zgadzam się z tą teorią Ryszarda Kapuścińskiego. Moja taśma pamięci to nic innego, jak fotografie, które niniejszym mam zaszczyt Państwu przedstawić. „Ludzie … i miejsca prawdziwe” to wystawa, na której będzie można obejrzeć kadry z Tybetu, Chin, Kirgistanu, Tadżykistanu czy Gruzji ale także z naszych polskich, cudownych podlaskich terenów. Będzie to zbiór fotografii, które wykonałem w ciągu ostatnich czterech lat. Wielu pyta mnie, dlaczego podróżuję. Myślę, że podróże za każdym razem dają mi coś nowego, zarówno w spojrzeniu na świat, jak i w ocenie ludzi. Wyprawy są jak ożywcza kąpiel dla umysłu, która sprawia, że znów jestem młody. I nie jest ważne czy jadę tysiące kilometrów, gdzieś w odlegle kraje, czy kilkanaście kilometrów rowerem.

skarus maly

Bogusław Skarus – od urodzenia mieszka w Siedlcach. Od wielu, wielu lat animator kultury, pracownik instytucji kulturalnych w Siedlcach, podróżnik, artysta fotografik. Do dziś pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury. Pierwszy DJ w Siedlcach, współtworzył kultowy (jakby się dzisiaj powiedziało) w latach 70-tych młodzieżowy klub kultury SFINKS. Fotografią interesuje się od ponad 30 lat. Początkowo fotografował prawie wyłącznie krajobraz podlaski i mazowiecki. Miłość do fotografii połączył z kolejną pasją – podróżami. I tak trwa to od 15 lat. Przemierzył już 5 kontynentów, pokazując piękno tych miejsc oraz życie spotkanych tam ludzi. Odwiedził i uwiecznił na zdjęciach m.in. takie kraje, jak: Armenia, Austria, Birma, Boliwia, Brazylia, Bułgaria, Czechy, Ekwador, Finlandia, Francja, Gruzja, Holandia, Indie, Kambodża, Kolumbia, Laos, Mongolia, Nepal, Niemcy, Norwegia, Peru, Rosja, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Tajlandia, Ukraina, Wenezuela, Węgry, Włochy. Poza wystawami, wernisażami Bogusław Skarus chętnie spotyka się w szkołach z dziećmi i młodzieżą, prowadząc działalność edukacyjną, opowiadając niezwykle barwnie o swoich podróżach i przeżyciach. Spotyka się też w innych środowiskach – domach kultury, w Uniwersytetach III Wieku. Stypendysta Prezydenta Miasta Siedlce w dziedzinie fotografii w 2003 roku. Laureat nagrody Prezydenta Miasta Siedlce „Wawrzyn Siedlecki” w 2011 roku. W bieżącym roku uhonorowany Nagrodą „Złotego Jacka”.

Wystawa czynna do 12 lutego 2016 r.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.