SPIN

Wystawa malarstwa Mariana Gardzińskiego

Aneta Borkowska czwartek, 14 kwietnia 2016, 08:51 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

Marian_Gardzinski_caly

W czwartek (21 kwietnia) o godz. 18. w Galerii Teatralnej CKiS odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Mariana Gardzińskiego.

MARIAN GARDZIŃSKI (1939 – 2010)

Urodził się w 1939 roku. Studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w 1965 roku w pracowni prof. Franciszka Strynkiewicza. Od 1971 roku wykładowca w siedleckiej Uczelni. Zajmował się twórczością artystyczną w dziedzinie rzeźby, malarstwa i medalierstwa. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1976-1981 przewodniczący Delegatury Siedleckiej ZPAP.

Był laureatem ogólnopolskich konkursów rzeźbiarskich i medalierskich. Otrzymał m. in. III nagrodę w konkursie na pomnik Fryderyka Chopina dla Londynu. Autor pomników: Henryka Sienkiewicza w Okrzei i papieża Jana Pawła II w Siedlcach oraz popiersia Tadeusza Kościuszki w Siedlcach, a także portretów rzeźbiarskich, m. in. Józefa Bema, Stefana Żeromskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Henryka Sienkiewicza, Adama Mickiewicza. Ma w swoim dorobku artystycznym kompozycje przestrzenne wykonane w drewnie, kamieniu, brązie i ceramice. Autor medali okolicznościowych bitych w brązie i srebrze. Obok rzeźby i medalierstwa zajmował się również twórczością artystyczną w dziedzinie malarstwa. Swoje obrazy malował w technice olejnej i akwareli.

Prace rzeźbiarskie i malarskie Mariana Gardzińskiego prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych, zbiorowych i poplenerowych. Jego rzeźby i obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych w kraju, w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.