SPIN

Wystawa fotografii Pawła Figurskiego „ISRAEL_TAGS”

Aneta Borkowska piątek, 22 kwietnia 2016, 23:19 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 28 kwietnia o godz. 18. do Galerii Fotografii FOKUS na wystawę fotografii Pawła Figurskiego „ISRAEL_TAGS”.

TAGS – Tagi, Słowa kluczowe. Etykiety. Jadąc do Izraela po raz pierwszy, miałem głowę pełną różnych TAGÓW.

Żyd_Arab_Konflikt_Modlitwa_Mesjasz_Ziemia_ Święta_Ziemia_Niczyja_
Odkrywając Izrael, chodziłem wypełniony etykietami, które przywiozłem ze sobą ze swojego świata znaczeń i skojarzeń. Wiele z nich pasowało od razu, niektórych trzeba było szukać, jeszcze inne pojawiły się w mojej głowie i w moich zdjęciach dopiero przy kolejnej podróży do tego kraju.
Pojawiały się też wciąż nowe „słowa kluczowe”, takie o których nie pomyślałbym wcześniej, przed podróżą. Zmieniały się też te pierwsze TAGI, nabierały innej wagi, niektóre traciły swoje znaczenie.

Radość_Miłość_Nienawiść_Podział_Przyszłość_ Przeszłość_Mur_Nadzieja_Upokorzenie
Przygotowując tę wystawę, kiedy wybierałem zdjęcia z moich czterech podróży po Izraelu, zastanawiałem się, czy jest jakieś jedno wspólne „słowo kluczowe”, jakim można by oznaczyć moje wszystkie zdjęcia.
Czy mają coś wspólnego?
Czy Wy znajdziecie jakieś jedno wspólne słowo, jakim moglibyście opisać ten zbiór fotografii?
Jestem bardzo ciekaw tego słowa.

wystawa1

Paweł Figurski
Absolwent Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Autor zdjęć do ponad 70 teledysków, kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, kilku fabularnych seriali telewizyjnych.
Po dwudziestu latach pracy w zawodzie operatora filmowego wraca do fotografii, od której zaczęła się jego przygoda ze sztukami wizualnymi.

Wracam, bo znajduję w fotografii ten rodzaj intymnego spotkania ze światem, który lubię najbardziej. Bez tłumu innych osób, bez niepotrzebnych słów.
W fotografii jestem wolny od tego, co chcieli by widzieć inni. Kieruję mój obiektyw na to, co dotyka mnie najbardziej i jestem szczęśliwy, kiedy na zdjęciu można odnaleźć i poczuć te emocje, które towarzyszyły mi w chwili fotografowania.
Zgodnie z zasadą jednego z moich mistrzów, brytyjskiego dokumentalisty Dona Mc Cullina –
Dla mnie fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym, na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia, cokolwiek odczuwali.

Wystawa czynna do 27 maja, od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-17.00.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.