SPIN

25 lat „Karolinki” z Brześcia

Aneta Borkowska niedziela, 1 maja 2016, 20:57 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

karolinka caly

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 6 maja (piątek) o godz. 19. na koncert Jubileuszowy 25 lat Polonijnego Folklorystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Karolinka” z Brześcia. Sala widowiskowa „Podlasie” MOK.

Zespół powstał w 1991 roku z inicjatywy zagorzałych entuzjastów polskiej kultury i folkloru, małżeństwa Walentyny i Jana Trzeciaków, absolwentów Studium Instruktorów Polonijnych Zespołów Artystycznych w Lublinie.

Działa pod patronatem Konsulatu Generalnego RP i może realizować piękną misję krzewienia kultury dzięki licznym bezinteresownym ofiarodawcom z Polski, jak również rodzicom i uczestnikom, którzy wspomagają go materialnie. „Karolinka” funkcjonuje w trudnych białoruskich realiach. Nie ma zaplecza w postaci ośrodka kulturalnego. Mimo to próby 90-osobowego zespołu, który składa się z trzech grup wiekowych (dziecięcej i dwóch reprezentacyjnych), odbywają się regularnie dwa, trzy razy w tygodniu.

W zespole ćwiczą nie tylko ci, którzy chlubią się polskim rodowodem, ale także przedstawiciele innych narodowości, zauroczonych polską muzyką, tańcem oraz śpiewem. W repertuarze zespołu „Karolinka” znajduje się folklor regionów Polski oraz Polesia i Podlasia, a także tańce narodowe. „Karolinka” prezentowała je w salach koncertowych, na ulicach miast, przed kamerami telewizji, na festiwalach krajowych i międzynarodowych. W 2001 roku zespół wyjechał do Toronto na zaproszenie tamtejszej Polonii w związku z uroczystościami 35-lecia Polonijnego zespołu „Biały Orzeł” z Toronto.

Zespół „Karolinka” stawia na profesjonalizm oraz autentyczność w wykonaniu, dlatego towarzyszy mu kapela, składająca się z doświadczonych muzyków.

Współorganizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska O. Siedlce.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.