SPIN

Koncert zespołu OLD TIMERS „Swing Club na Mazowszu”

Aneta Borkowska poniedziałek, 9 maja 2016, 16:12 Aktualnie, Kultura, Zapowiedzi kulturalne

old_timers_spin_1000x500_

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 22 maja o godz. 18. do Sali Białej na koncert zespołu OLD TIMERS „Swing Club na Mazowszu”.

OLD TIMERS jest w polskim jazzie tradycyjnym symbolem i legendą. Powstał w 1965 r. w Warszawie, a już rok później zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „Złotej Tarki” – imprezie towarzyszącej festiwalowi Jazz Jamboree. Wynik ten powtórzył w dwóch kolejnych latach, stając się pierwszym i – jak dotąd jedynym – trzykrotnym zdobywcą tego trofeum. Następne lata to pasmo sukcesów.

Zespół koncertował na wielu festiwalach jazzowych w Europie. Dorobek muzyczny to nagranie kilkunastu płyt, setki koncertów, występów telewizyjnych i radiowych. Nie ma kraju w Europie, gdzie nie występowałby zespół OLD TIMERS. W 1975 r. zespołowi została wręczona Złota Płyta Polskich Nagrań za album „Old Timers with Sandy Brown”. W 1980 r. zespół odbył wielomiesięczne tournée po krajach byłego ZSRR pod nazwą „Gwiazdy Jazzu” oraz uczestniczył w festiwalu „Jazz Yatra” w Bombaju i Kalkucie.

Prezentowany niezmiennie wysoki poziom artystyczny zaowocował wspólnymi występami i nagraniami płytowymi z licznymi gwiazdami jazzu tradycyjnego, wśród których byli: Sandy Brown, Beryl Bryden, Wild Bill Davison, Champion Jack Dupree, All Grey, Joe Newman, Albert Nkolas, Benny Waters i inni. Wspomnieć też wypada o nagranej przez zespół muzyce do takich filmów jak: „Był jazz”, „Vabank” czy „Seksmisja”. Uczestniczył także w realizacji spektaklu „Opera za trzy grosze” w warszawskim Teatrze Ateneum oraz w licznych programach telewizyjnych W ponad 40-letniej działalności skład zespołu ulegał zmianom, ale zawsze członkami grupy byli i są muzycy reprezentujący najwyższy poziom wykonawczy.

W kwietniu 2006 zespół nagrał płytę „Swing That Music” która została dołączona do listopadowego wydania „Jazz Forum” Nagranie to zebrało wiele znakomitych recenzji. W ankiecie czytelników „Jazz Forum” „Old Timers” został uznany za najlepszy zespół jazzu tradycyjnego w kraju.

Jerzy Kuszakiewicz – trąbka
Zbigniew Konopczyński – puzon
Jerzy Galiński – klarnet
Paweł Tartanus – banjo/vocal
Wojciech Kamiński – fortepian
Andrzej Zielak – kontrabas
Bogdan Kulik – perkusja
Adam Ferch – prowadzenie koncertu

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury, współorganizator: Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach. Cykl współfinansuje Związek Artystów Wykonawców STOART.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.