SPIN

Festiwal Teatrów Ulicznych „pod Niebem”

Aneta Borkowska poniedziałek, 23 maja 2016, 09:33 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

13271584_1210993242258711_1153058265_o

Już po raz dziewiąty Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach przygotował plenerowe widowisko – Festiwal Teatrów Ulicznych „pod Niebem”, które już 11 czerwca od godziny 17.30 na placu Sikorskiego.

Festiwal to  bajecznie kolorowe, pełne magii, niezwykle efektowne, zrealizowane z ogromnym rozmachem widowiska uliczne. Pełne niespodzianek, których niewątpliwym  atutem są piękne kostiumy, niezwykle brawurowa gra, dobra muzyka a przede wszystkim  wspaniała scenografia i niezwykłe środki wyrazu takie jak: ogień, szczudła, oryginalne makijaże, nietuzinkowe rekwizyty.

Celem przedsięwzięcia jest popularyzowanie twórczości teatralnej,  przedstawienie publiczności potencjału tkwiącego w sztuce ulicy, aktywizacja odbiorcy, pobudzenie widza do czynnego udziału w spektaklach oraz do refleksji.

Festiwal rozpoczniemy wyśmienitą zabawą interakcyjną prowadzoną przez Wesołych klownów i Szczudlarzy, którzy poprzez animacje teatralne odsłonią dzieciom zaczarowany świat sztuki cyrkowej. Zabawę przygotowali i poprowadzą aktorzy Krakowskiego Teatru Ulicznego „Scena Kalejdoskop”.

Kolejnym punktem Festiwalu będzie spektakl familijny „Grall”. To niezwykłe widowisko uliczno-plenerowe, które  łączy w sobie elementy spektaklu, słuchowiska oraz teatru tańca. Spektakl opowiada historię chłopca, który trafia do magicznego świata, gdzie poznaje znaczenie słów takich jak: przyjaźń, uczciwość, radość. Wykreowane przez szczudlarzy monumentalne i niezwykłe postacie zapełniają baśniowy świat, budząc grozę i śmiech. „Graal” to nie tylko aktorzy na szczudłach, efektowne kostiumy (drzewo na szczudłach, dymiący wiatrak na szczudłach), ale również fascynująca opowieść niosąca bardzo czytelny morał. Widowisko zaprezentują artyści Krakowskiego Teatru Ulicznego „Scena Kalejdoskop”.

Kolejny punkt programu to spektakl „Serce Don Juana w ogniu” w wyk. Krakowskiego Teatru Ulicznego „Scena Kalejdoskop”. To wyśmienite widowisko plenerowe, piękna muzyka klasyczna, efektowne kostiumy, aktorzy na szczudłach i elementy pirotechniczne. Spektakl osnuty jest na historii Don Juana – fascynującego, niewiernego kochanka, który swoimi miłosnymi podbojami zadziwiał, gorszył i pobudzał zazdrość. W spektaklu poznajemy go jako człowieka pełnego namiętności, ale też samotnego, poszukującego prawdziwego uczucia wolnego od pozorów i konwenansów. Don Juan trafia do piekła. Czy uda mu się przekonać oprawców o czystości swoich ideałów? Przekonamy się 11 czerwca.

Spektakl na finał IX Festiwalu Teatrów Ulicznych „pod Niebem” przygotował Teatr Akt z Warszawy. O godz. 21.00 na placu im. gen. Wł. Sikorskiego zaprezentowana zostanie fantazyjna opowieść utrzymana w malowniczej stylistyce steampunk, łączącej styl retro i fantastykę naukową, nosząca tytuł „Poza czasem”. To metafora podróży w czasie i przestrzeni, która prowadzi w nieznane, w głąb własnej wyobraźni. Istotą podróży jest droga, a nie dotarcie do celu. „Poza czasem” to teatr ruchu, pantomima, taniec i elementy nowego cyrku w połączeniu z muzyką graną na żywo.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.