SPIN

Światowe Dni Młodzieży w Siedlcach

Aneta Borkowska sobota, 2 lipca 2016, 13:04 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

dni mlodziezy caly

Diecezjalne Centrum Światowych Dni Młodzieży w Siedlcach Jerycho 2016 zaprasza na imprezy przygotowane z okazji przyjazdu pielgrzymów do naszego regionu. Współorganizacja: CKiS oraz MOK. 

21 lipca (czwartek)

o godz. 14:00 (Plac gen. W. Sikorskiego)Witajcie w Siedlcach, spotkanie Prezydenta Miasta Siedlce z pielgrzymami / artystyczne prezentacje na powitanie Pielgrzymów / Flash mob tancerzy Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ do hymnu „Jedno” Światowych Dni Młodzieży 2016 w Diecezji Siedleckiej / koncert ZPiTZS „Chodowiacy” / prezentacje artystyczne państw – uczestników ŚDM (Avona – Hiszpania, Francja, Indie, Filipiny, Liban, Kenia, Rosja, Argentyna, Brazylia, Hiszpania, Filipiny / projekcje audiowizualne państw-uczestników ŚDM / koncert zespołu – „Nie śpijcie. Nie” z siedleckiej Katedry / formowanie Poloneza  – w rytmie poloneza „Chodowiacy” wraz z kapelą prowadzą uczestników ŚDM w stronę placu ŚDM przy ul. Jana Pawła II (ulicami – Piłsudskiego, Kościuszki, Konarskiego, Poniatowskiego).
o godz. 18:00 (ul. Jana Pawła II, okolice Parku Wodnego) GALA OTWARCIA „Jerychońskie Fanfary” – Inauguracja ŚDM. Powitanie i prezentacja gości ze Świata, której towarzyszyć będą stylizowane „na nutę” poszczególnych narodów aranżacje aktualnego hymnu ŚDM autorstwa Tomasza Łuca / Chór Miasta Siedlce pod dyrekcją Justyny Kowyni-Rymanowskiej i Mariusza Orzełowskiego wykona najbardziej znane hymny ŚDM / Wieczór Chwały prowadzony przez „Wspólnotę Jednego Ducha”.

Siedlczanie DO TAŃCA I DO RÓŻAŃCA – we wspólnie przygotowanym spektaklu teatralnym, siedleccy artyści zaprezentują dzieje miasta i diecezji na kanwie historii narodu i Kościoła na naszych ziemiach. Przedstawienie ukaże to co najbardziej charakterystyczne dla naszego regionu – religijność, patriotyzm, pokojowe współistnienie i przenikanie się różnych kultur, tradycji i religii. Wyrazistym znakiem tej symbiozy jest fenomen Unii Brzeskiej i losy Unitów Podlaskich. Spektakl jest zaproszeniem do podróży przez najbardziej przełomowe momenty naszych dziejów, które jak w tajemnicach różańca układają się w sentencje radosnych, bolesnych i chwalebnych wydarzeń. Widzowie przeżyją więc czasy rozkwitu miasta i diecezji, ale też doświadczenia zaborów i wojen, okupacji i komunizmu, w których Polaków umacniała wiara oraz wstawiennictwo Matki Bożej Kodeńskiej. Na koniec widowisko ukaże też rozwój i niezwykłą dynamikę zmian, które dokonały się w mieście w ostatnich latach, szczególnie od czasu wizyty Jana Pawła II w Siedlcach i wejścia Polski do Unii Europejskiej.
Scenariusz i reżyseria: Iwona Maria Orzełowska
Choreografia: Iwona Maria Orzełowska, Joanna Woszczyńska,
Występują: Teatr Tańca Caro, Alternatywny Teatr Tańca LUZ, ZPiT ZS ”Chodowiacy”, Trębacze Ligawek, Cats Claw Crew, Chór Miasta Siedlce, Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach, Jakub Mę- drzycki, Bartek Woszczyński, Michał Woiński, Maja Bondarczuk, Irena Kosińska, Marcin Sójka, UNDER – Paweł Przewoźny i inni.
Konsultacje: ks. Wojciech Hackiewicz.

22 lipca (piątek)

– o godz. 20:00„W drodze do Jerycha” (Skwer Kościuszki)

„Misterium – przypowieść o miłosiernym Samarytaninie”
Drama ideą nawiązuje do słynnych średniowiecznych misteriów biblijnych. Oparta na kanwie Koronki Do Bożego Miłosierdzia odprawianej w różnych językach ukazuje cztery obrazy inspirowane przypowieścią o Dobrym Samarytaninie, pochylającym się nad napadniętym przez zbójców, pobitym i ograbionym wędrowcu leżącym przy drodze z Jerozolimy do Jerycha. Tym wędrowcem jest współczesny młody człowiek – ofiara naszej zagonionej i zagubionej cywilizacji. Okradziony z sensu życia, systemu wartości i zasad, poraniony przez grzech, doświadczający zniewoleń, żyjący w tłumie realnym i wirtualnym, a mimo opuszczony, do- świadczający samotności, wołający o akceptację, bezinteresowną miłość, przyjaźń i szczęście. Drama wyrażona współczesnym tańcem, światłem, ekspresyjną muzyką oraz Słowem, także w formie 4 songów spróbuje pomóc odkryć młodemu człowiekowi, że to wszystko czego szuka ma na wyciągnięcie ręki w osobie Dobrego Samarytanina – w osobistej relacji z Jezusem Chrystusem.
Scenariusz: ks. Wojciech Hackiewicz
Muzyka: Waldemar Koperkiewicz, Marek Matwiejczyk, Krzysztof Chromiński
Wykonanie: Teatr Es, Teatr Tańca Caro, Alternatywny Teatr Tańca LUZ, Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego im. Jana Pawła II Diecezji Siedleckiej

Koncert „Śpiewnik Papieski”
Projekt Śpiewnik Papieski (koncert-spektakl i płyta CD – wersja polska i anglojęzyczna, teledyski HD) to dzieło wyjątkowe, powstałe z wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II. To 11 utworów z poezją Karola Wojtyły, do której muzykę napisał Waldemar Koperkiewicz. Spektakl jest przykładem szczególnego wyczucia i umiejętności łączenia głębi poetyckich fraz z naprawdę dobrą muzyką. Przebojowe wykonanie utworów, różnorodność aranżacji muzycznych, a także oprawa sceniczna budzą wzruszenie, a zarazem tęsknotę za światem pontyfikatu Jana Pawła II. W koncercie udział biorą aktorzy Teatru ES i Chór Miasta Siedlce. Wydawcą płyty jest Siedleckie Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Brama”, zaś producentem artystycznym Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce.

23 lipca (sobota)

– o godz. 18.00 (Kodeń) MURY JERYCHA
W pięknych plenerach kodeńskiego parku zamkowego odbędzie się barwna procesja (godz. 18:30), na wzór biblijnego pochodu wokół murów Jerycha z Obrazem Matki Bożej Kodeńskiej – Nową Arką Przymierza w barwnej asyście Husarii, Ułanów, Sztandarów, orkiestry dmącej na pamiątkę trąb jerychońskich, w takt salw dział bractw kurkowych oraz śpiewu Litanii Loretańskiej oraz Bogarodzicy (Schola Wyższego Seminarium Duchowego Diecezji Siedleckiej).

Punktem szczytowym spotkania będzie Eucharystia (godz. 19:00) sprawowana po łacinie w międzynarodowej wspólnocie Kościoła. Będzie ona okazją do odkrycia na nowo, że te wszystkie mury, które wyrastają w nas i między nami Chrystus ma moc zburzyć jednym swoim Słowem, że w Nim jest źródło wyzwolenia, że dla niego nie ma sytuacji, ani ludzi przegranych. Ten wieczór będzie wielkim duchowym przeżyciem. Będzie modlitwa i uwielbienie śpiewem, a także świadectwa, tych którzy żyją za różnego rodzaju murami: systemów politycznych, dyskryminacji, murami więzienia, uzależnienia, wykluczenia z powodu niepełnosprawności, koloru skóry itd. Artystyczną puentą tych świadectw będzie spektakl „Szkło”. Początek ok. godz. 20:15 Spektakl „Szkło” jest połączeniem tańca współczesnego z krótkimi czarno-białymi, retrospekcyjnymi filmami i dramatyczną narracją głównego bohatera. To spektakl o uczuciach, emocjach i dzieciństwie, którego nie było. Opowieść o życiu bez miłości, z poczuciem odrzucenia, z poczuciem winy. Świat widziany w konflikcie wartości przez pryzmat butelki i dźwięku szkła.
Choreografia: Bartek Woszczyński, Joanna Woszczyńska
Wykonanie: Alternatywny Teatr Tańca LUZ

24 lipca (niedziela)

– o godz. 20:00 (ul. Berka Joselewicza) – KONCERT CHÓRÓW I ORKIESTRY Z LIBANU – Otwarcie muralu ŚDM – Koncert siedleckich zespołów. Organizator: Siedleckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Brama”. Współpraca: Ks. W. Hackiewicz – koordynator ŚDM w Diecezji Siedleckiej. Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce. Odsłonięcie muralu (przy ul. B. Joselewicza) przedstawiającego zabytkowe obiekty architektury naszego miasta. Pozostanie też czysta powierzchnia, na której pielgrzymi z różnych krajów będą mogli wpisać swoje pozdrowienia, podpisać się. Koncert, w którym wystąpią: goście – orkiestra i chóry z Libanu: „Saint Rafqa’s Choir”, „Jesus Ma Joie” Chór Jesus Ma Joie zaprezentuje m.in utwory z repertuaru Hanki Ordonówny, koncert siedleckich zespołów młodzieżowych „Upstream” i „Apple Pie”.
Zwiedzanie wystawy w Galerii Teatralnej CKiS (otwartej w dniu 21 lipca 2016 r.) prac Antoniego Wróblewskiego pt. „Monstrancje Polskie i Krzyże Polne Pamiętne, ziemią z Różnych Stron Świata malowane”.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.