SPIN

Festiwal Filmów Chrześcijańskich „ARKA”

Aneta Borkowska niedziela, 27 listopada 2016, 17:28 Aktualnie, Kultura, Zapowiedzi kulturalne

NoveKino Siedlce zaprasza od 8 do 11 grudnia na Festiwal Filmów Chrześcijańskich „ARKA”. Bilety w cenie: normalny 14 zł, grupowy 12 zł.

I dzień – 8 grudnia

ziemia-maryi

– „Ziemia Maryi” – godz. 16.30 (Hiszpania, 2013, 116 min. dokument fabularyzowany)

Ten film to śledztwo – poszukiwanie kobiety, która ma władzę. Adwokat Diabła (Agent M.J.) jeździ po całym świecie i rozmawia ze specjalnie wybranymi ludźmi. Początkowo nie wierzy im, gdy opowiadają, co przeżyli. To samo mówi top modelka i prostytutka, polityk i człowiek z marginesu. Wszystkich palił ogień w sercu. Wszyscy chcieli porzucić swoje dotychczasowe życie i zacząć na nowo. Ale zacząć na nowo nie jest tak łatwo. Nie mieli siły. Wołali o pomoc. Coś skierowało ich do domu kobiety mającej moc, by zmieniać życie. Weszli. Rozpoczęła się lawina zmian. Jedna kobieta wywierała wpływ na pojedyncze osoby, a te na kolejne. Ludzie wyszli na ulice. W końcu były ich miliony. Świat nie był już taki sam. A co, jeśli to nie bajka?

objawienie

– „Objawienie” – godz. 19. (USA&UK, dramat, 90 min. reż. Emilio Roso)

Choroba, uzależnienia, samotność – to dramaty wpisane w codzienność  wiernych jednej z amerykańskich parafii.  Bohaterowie Objawienia tracą cierpliwość do Tego, który wydaje się być głuchy na ich prośby  i nawet nie przypuszczają, że Bóg jest bliżej, niż im się wydaje. A gdyby Chrystus w ludzkim ciele stanął dziś przed Tobą? Potrafiłbyś Go rozpoznać? Obraz Emilio Roso, młodego, niezależnego twórcy, który ma w dorobku już kilka filmów, przy czym temat wiary pojawia się niemal w każdym z nich.

niech-rosnie

– „Hillsong: Niech rośnie nadzieja” – godz. 21.15 (USA, 2016 dokumentalny, 103 min. reż. Michael John Warren)

Hillsong: Niech rośnie nadzieja to opowieść o sile muzyki i wiary. Film opowiada historię australijskiego zespołu Hillsong United od trudnych początków, aż do niezwykłej międzynarodowej popularności. Ich piosenki, w każdą niedzielę, śpiewa ponad 50 milionów ludzi na całym świecie.

II dzień – 9 grudnia

wezly-zycia

– „Węzły życia” – godz. 16.30 (USA, 2016 dokumentalny, 103 min. reż. Michael John Warren)

Jessica spotyka swojego narzeczonego Toma….mimo, że ten zginął w tragicznym wypadku. Zagubiona i niepewna zastanawia się kim był mężczyzna, którego uważała za miłość swojego życia. Splot okoliczności pozwala jej odkryć, że spokój i równowagę daje jej wiara.

zycie-animowane

– „Życie animowane” – godz. 19. (USA 2016, animowany, dokumentalny, 89 min. reż. Roger Ross Williams)

Życie animowane to niezwykle ciepły i poruszający dokument potwierdzający maksymę, że najlepsze scenariusze pisze samo życie. Gdy w wieku trzech lat Owen Suskind zaczął tracić zdolność chodzenia i mówienia, a współczesna medycyna nie była w stanie mu pomóc jego przyszłość wyglądała dosyć ponuro. Na ratunek przyszły animacje z wytwórni Walta Disneya, dzięki którym chłopak zaczął stopniowo reagować na bodźce docierające do niego z ekranu telewizora oraz porozumiewać z najbliższą rodziną.

ostatni-szczyt

– „Ostatni szczyt” – godz. 21.15 (Hiszpania, 2010, dokumentalny, 82 min, reż Juan Manuel Cotelo)

Pierwszy z wielkich hitów kinowych w karierze Juana Cotelo, twórcy Ziemia Maryi i Śladów Stóp! Tym razem impulsem do nakręcenia filmu stało się dla Cotelo spotkanie z pewnym sympatycznym, pełnym zapału, dowcipnym i wciąż młodym jeszcze księdzem. „Na pewno jeszcze się spotkamy” – pomyślał reżyser po krótkiej rozmowie z ks. Pablo. Niestety, 12 dni później kapłan już nie żył… „Jeśli dziś publicznie ukrzyżuję księdza, czekają mnie sukcesy i nagrody. Jeśli księdza pochwalę, to mnie ukrzyżują!” – tymi słowami Cotelo rozpoczyna Ostatni szczyt, jedną z najlepszych filmowych opowieści o kapłaństwie, jaką widziało kino. Opowieści, w której historia głównego bohatera ks. Pablo Domingueza tak na prawdę jest tylko pretekstem…

III dzień – 10 grudnia

czekajac-na-motyle

– „Czekając na motyle” – godz. 16.30 (2016, 120 min, dramat. reż. Richard Clark Jr., Kent Allen)

Historia rodziny i jej skomplikowanych relacji. Tajemnica, która podzieliła przed laty najbliższych, nie pozwala im być znowu razem. Czy potrafią to zmienić? Piękny film o sile przebaczenia i nierozerwalnych, mimo przeszkód i konfliktów, więzach rodzinnych

slady-stop

– „Ślady stóp” – godz. 19. (Hiszpania, 2016, dokumentalny, 89 min., reż. Juan Manuel Cotelo)

Najnowszy film Juana Manuela Cotelo, twórcy światowego hitu Ziemia Maryi. „Poszukuję 10 dzielnych podróżników chętnych przejść 1000 kilometrów w 40 dni. Przybycie do miejsca przeznaczenia nie jest gwarantowane. Obiecuję cierpienie i na przemian przejmujące zimno i nieznośny upał. Najprawdopodobniej nabawisz się kontuzji, obolałych mięśni i pęcherzy na stopach. Zniechęcenie i pokusa zrezygnowania zapewnione codziennie. Snu – niewiele , czasem na zimnej ziemi. Nieuniknione przypadki zabłądzenia, jednak…
Nagrodą może być odnalezienie siebie.” – Tak zaczyna się ta opowieść o pielgrzymce i poszukiwaniu. Film drogi, inne niż wszystkie do tej pory – elektryzujący, klimatyczny, wciągający widzów w fizyczną i duchową przygodę. Ślady stóp, to film w którym także widz staje się pielgrzymem i wraz z bohaterami dostaje szansę na odkrycie swojej drogi życia, swojego „Camino”. „Droga do celu to nie połowa przyjemności, to cała przyjemność.” JPII

podroz-winnies

– „Podróż Winnie” – godz. 21.15 (Niemcy, 2015, dokumentalny, 102 min. reż. Janina Huettenrauch)

11 letnia Winnie Muliisa śpiewa w dziecięcym chórze gospel w Ugandzie. Jej ojciec umarł kiedy była małym dzieckiem – od tego momentu dzielnie zmaga się z przeciwnościami losu. Poznajemy ją, kiedy zaczyna największą przygodę swojego życia; razem z przyjaciółmi przygotowuje się do pierwszego europejskiego tournée chóru, w którym śpiewa. Dla Winnie to moment szczególny, bo wreszcie pozna osobę, która zmieniła jej życie na zawsze.

IV dzień – 11 grudnia

doo-dan

– „Doo Dah Man” – godz. 16.30 (USA, 2015  dramat obyczajowy, 92 min. Reż. Claude Green)

Młody chłopak – Jake ma przed sobą całe życie. Wspierany przez matkę i cudowną dziewczynę zamierza rozpocząć studia. Jednak niespodziewany powrót dawno niewidzianego ojca – alkoholika, wywraca jego życie do góry nogami. Jake rusza w drogę. Podczas samotnej wędrówki spotyka Smitty’ego. Sprytny oszust wprowadza chłopaka w tajniki swojego fachu. Z czasem uczeń zaczyna przewyższać mistrza, a między mężczyznami zawiązuje się niezwykła więź, która zmieni całe ich życie.

urodzony-by

– „Urodzony by wygrywać” – godz. 19. (RPA, 2014, dramat 104 min. reż. Frans Cronjé)

Urodzony by wygrywać to film oparty na prawdziwej historii Leona Terblanche’a, Trudne dzieciństwo i bolesne doświadczenia powodują, że zmaga się z pytaniem: „Gdzie jest Bóg?”. Jednak konfrontacja z tym pytaniem, uświadamia mu, że nigdy w życiu nie był sam. Że we wszystkich trudach, załamaniach, kłopotach Bóg był jego wielką nadzieją. Urodzony by wygrywać pokazuje, w jaki sposób Bóg zamienia ból, frustrację i pustkę człowieka w nadzieję, wiarę i zwycięstwo, a także inspiruje każdego z nas by doświadczać tego, do czego zostaliśmy powołani.

prawie-swiety

– „Prawie święty” – godz. 21.15 (USA / Ukraina, 2015, dokumentalny, 100 min. reż. Steve Hoover)

Ukraina końca lat 90tych to kraj znajdujący się w ciągłej przemianie, targany zawirowaniami politycznymi. Na jej ulicach spotkać można tysiące młodych, bezdomnych ludzi, uzależnionych od alkoholu i ciężkich narkotyków. Pastor Gennadiy Mokhnenko postanowił z tym walczyć. Jego metody były dość kontrowersyjne: Mokhnenko porywał młodzież z ulic i przewoził ich do ośrodka rehabilitacyjnego, był bowiem przekonany, że to jedyny sposób na uratowanie im życia. Choć jego działalność, kierowana dobrem podopiecznych, była szeroko negowana, nie rezygnował z raz obranych metod. Film Prawie Święty portretuje życie i działalność Mokhnenki. To także film o mocnym antywojennym przekazie – Mokhnenko żyje i pracuje w ukraińskim Mariupolu, jego historia dzieje się w samym środku wielkiej polityki. Współproducentem Prawie Święty jest słynny Terrence Malick („Drzewo życia”), a autorem ścieżki dźwiękowej Atticus Ross („Social Network”).

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.