SPIN

„Tańce różnych regionów” z cyklu Spotkania z folklorem

Aneta Borkowska czwartek, 9 marca 2017, 06:55 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 16 marca (czwartek) 0 godz. 10. i 11.30 na „Tańce różnych regionów” z cyklu Spotkania z folklorem w wykonaniu Chodowiaków. Sala widowiskowa „Podlasie”.

W tej edycji pokazane zostaną tańce rzeszowskie, biłgorajskie, lubelskie, kaszubskie i żywieckie. Każdy region prezentowany będzie w charakterystycznych dla niego strojach, z których najbardziej oryginalne są stroje biłgorajskie – zwłaszcza damskie – niepodobne do występujących gdzie indziej. Tradycyjnie podczas tego spotkania  pokażemy też lokalizację tych regionów i zostaną one omówione, ze szczególnym uwzględnieniem strojów i ich cech charakterystycznych.
Zaprezentowane zostaną tańce i piosenki o bardzo różnorodnym charakterze:
– rzeszowskie cechujące się żywym tempem, żywiołowością, elegancją ruchu i mnogością gestów będących swoistą forma komunikacji z innymi uczestnikami zabawy;
– biłgorajskie – piosenki w żartobliwy sposób opisujące różne aspekty życia społecznego, tańce oddające specyficzny charakter zabaw w tamtym regionie, spokojniejsze od rzeszowskich, ale niemniej interesujące;
– żywieckie – tańce łączące w sobie drobne kroczki kobiet z żywiołowymi popisami mężczyzn chwalących się swoją siłą i sprawnością, zachowujące jednak  tradycyjny surowy charakter, odzwierciedlający warunki życia.

Bilety do nabycia w kasach MOK przy ul. Pułaskiego 6 i Sienkiewicza 63. Rezerwacje tel. 25 794 31 03, 25 794 31 26.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.