SPIN

Otwarcie wystawy „Chełm 2017”

Aneta Borkowska poniedziałek, 4 września 2017, 08:49 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 14 września o godz. 18. do Galerii FOKUS na otwarcie poplenerowej wystawy Grupy Twórczej FOTOGRAM „Chełm 2017”.

Tradycyjnie już, na przełomie kwietnia i maja, Grupa Twórcza Fotogram wyjechała na kilkudniowy plener. Tym razem odwiedziła malowniczo położony na Polesiu Wołyńskim Chełm.

Liczący ponad sześć wieków Chełm to w przeszłości jeden z głównych ośrodków osadniczych w rejonie środkowego Bugu. Leży w regionie charakteryzującym się dużą różnorodnością kulturową. To obszar zetknięcia się różnych obrządków religijnych i tradycji narodowych. Jako gród leżący na pograniczu kultur zachodniej i wschodniej charakteryzuje się rozmaitością obiektów zabytkowych. Spotykamy tu wiele kościelnych wież, cerkiewnych kopuł, także synagogę. Do najciekawszych obiektów należą wzniesione w połowie XVIII w. klasztor Reformatów i kościół pw. Rozesłania Świętych Apostołów, cerkiew prawosławna pw. św. Jana Teologa czy cerkiew unicka pw. św. Mikołaja. Nie brakuje również zabytków świeckich, przypominających o dawnej świetności tych terenów.

Chełm przez wieki zamieszkały był przez Polaków, Ukraińców, Żydów i przedstawicieli innych narodowości. Pozostałością barwnej historii i kultury jest niepowtarzalny klimat miasta. Dużą atrakcją turystyczną są chełmskie podziemia kredowe – labirynt tajemniczych chodników wykutych w pokładach kredy zalegających pod powierzchnią miasta.

Andrzej Ruciński

Wystawa czynna do 13 października 2017 r., od poniedziałku do piątku w godz. 11:00-17:00

fot. Marek Zubik / reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.