SPIN

Festiwal Organowy

Aneta Borkowska sobota, 4 listopada 2017, 21:52 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na Festiwal Organowy, który rozpocznie się 9 listopada i potrwa cztery dni – do 12 listopada. Koncerty będą grane w czterech organowych punktach Siedlec.

To cztery niezwykłe punkty na muzycznej mapie miasta, ponieważ instrumenty tam się znajdujące są unikatowe, niezwykle brzmiące, a każdy z nich reprezentuje zupełnie inny styl tak wizualnie, jak i brzmieniowo.

Przy organach Joachima Wagnera usłyszymy sonaty Bacha. Koncert na UPH w Święto Niepodległości poświęcony będzie muzyce polskiej: oprócz dźwięku organów usłyszymy fortepian i oba instrumenty wspólnie. Finał naszych muzycznych spotkań rozegra się u księżnej Ogińskiej. Na iście polskim pozytywie z przełomu wieków XVIII i XIX usłyszymy dawną polską muzykę organową, w tym tańce okraszone burczeniem siedemnastowiecznego bębna procesyjnego.

Jeszcze słowo o wykonawcach – międzynarodowej sławy muzykach. Prof. Marek Toporowski i jego zespół: Irmina Obońska (klawesyn) i Mark Caudle (wiolonczela) są świetnie znani siedleckiej publiczności w związku z nagrodą Fryderyk, którą uzyskali za nagranie sonat Johanna Sebastiana Bacha na siedleckim instrumencie Wagnera. Martin Schmeding – profesor gry na organach w lipskim konserwatorium muzycznym – jest obecnie jednym z najbardziej znanych organistów średniego pokolenia. Muzykę polską powierzyłam Polakom, wykładowcom Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie – prof. Ireneuszowi Wyrwie (organy) i dr. Tomaszowi Lupie (fortepian), a także prof. Jadwidze Kowalskiej z Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

PROGRAM

MARATON Z FRYDERYKIEM

9 listopada (czwartek) godz. 17., 18. i 19. – organy Joachima Wagnera, ul. Cmentarna 17. Wykonawcy: muzycy, którzy zdobyli dla Siedlec nagrodę Fryderyk: Marek Toporowski (organy), Irmina Obońska (klawesyn), Mark Caudle (wiolonczela)

MUZYCZNA PODRÓŻ NA POŁUDNIE EUROPY XVII WIEKU

10 listopada (piątek) o godz. 18. – organy Formentellego w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych, ul. Podlaska 14. Wykonawca: Martin Schmeding (profesor Akademii Muzycznej w Lipsku)

SPOTKANIE Z MUZYKĄ POLSKĄ PRZY ORGANACH I PRZY FORTEPIANIE

11 listopada (sobota) o godz. 19. – organy Zycha w sali koncertowej Wydziału Humanistycznego UPH w Siedlcach, ul. Żytnia 39. Wykonawcy: Tomasz Lupa (fortepian), Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa, Ireneusz Wyrwa (organy)

Z MUZYCZNĄ WIZYTĄ U ALEKSANDRY OGIŃSKIEJ

12 listopada (niedziela) o godz. 17. – skwer przed kaplicą Ogińskiej. Wykonawcy: Jadwiga Kowalska (organy)

Możliwość komentowania jest wyłączona.