SPIN

Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka w NoveKino

Aneta Borkowska środa, 24 października 2018, 21:23 Aktualnie, Kultura

NoveKino Siedlce zaprasza we wszystkie weekendy listopada na Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka. Festiwal jest wydarzeniem ogólnopolskim. NoveKino Siedlce jest jednym z siedmiu miast w Polsce, w którym będą się odbywały pokazy festiwalowe.

W ramach festiwalu pokażemy 7 filmów. W tym roku, dwa spośród siedmiu pokazów odbędą się z udziałem profesjonalnego lektora, który będzie na żywo tłumaczył dialogi. Pokazom będą towarzyszyły spotkania z zaproszonymi gośćmi.

Niemiecki teolog i poeta, ks. Lothar Zanetti, napisał: „Ci, którzy żyją nadzieją, widzą dalej. Ci, którzy żyją miłością, widzą głębiej. Ci, którzy żyją wiarą, widzą wszystko w innym świetle”. Te właśnie stwierdzenia, towarzyszyły jego twórcom w doborze filmów na tegoroczny festiwal ARKA. Ciągle bowiem zdarzają się w światowej kinematografii dzieła, dające możliwość rozpalenia przygasłej nadziei, umocnienia kiełkującej wiary i ponownego uwierzenia w miłość – największych darów Boga. Właśnie takie filmy wybraliśmy do tegorocznego festiwalu – skromne i nieoczywiste. Ciekawe i – mamy nadzieję – niebanalne – napisali organizatorzy przedsięwzięcia fundacja Węzeł.

Ruszyła już rezerwacja i sprzedaż internetowa. Bilety można także zakupić w kasie kina! Bilet: 16 zł Bilet ulgowy (minimum 10 osób): 13 zł.

Festiwal Filmów Chrześcijańskich ARKA 2018

– 3 listopada o godz. 15 – „Z miłości do Joey”

Film opowiada prawdziwą historię niesamowitej Joey Feek i jej niezwykłego życia. Mimo walki z rakiem, Joey wraz z rodziną i przyjaciółmi pokazują, że nie tylko fizycznie zdrowi ludzie żyją szczęśliwie. Poświęć trochę czasu, aby się śmiać, uśmiechać i płakać towarzysząc w podróży życia niesamowitej kobiety i jej pożegnania z ukochaną rodziną, gdy postanawia pozwolić Bogu prowadzić jej dom.

reżyseria: Rory Feek / obsada: Heidi Feek, Hopie Feek, Indiana Feek / gatunek: film dokumentalny / produkcja: USA, 2016 / czas trwania: 90 min

W tematykę filmu o niezwykłej kobiecie, której pamięć żyje w rodzinie i płytach jakie nagrała, wprowadzi ks. Paweł Siedlenowski opiekujący się od kilkunastu lat siedlecką grupą „Dzieci Światła”.

– 4 listopada o godz. 15. – „Papież Franciszek – człowiek, który dotrzymuje słowa”

Film to raczej „osobista podróż” z głową Kościoła katolickiego, niż biograficzny film o życiu Ojca Świętego. Wim Wenders, reżyser filmu, stawia nas twarzą w twarz z papieżem, umożliwiając nawiązanie intymnej rozmowy. Ten dialog jest wyrazem troski o najbiedniejszych, o kwestie ochrony środowiska, sprawiedliwość społeczną oraz apelem o pokój i dialog między religiami. Film podąża za papieżem, który podczas licznych podróży po całym świecie: Ziemi Świętej, Afryce, Ameryce Południowej czy Azji spotyka się ze zwykłymi ludźmi; rolnikami, robotnikami.

reżyseria: Wim Wenders / obsada: Pope Francis, Joe Biden, Daniele De Angelis / gatunek: dokument / produkcja: Szwajcaria, Watykan, Włochy, Niemcy, Francja 2018 / czas trwania: 96 min

– 10 listopada o godz. 15. – „Jeździec”

Reżyserkę zafascynowała prawdziwa historia młodego kowboja z Dakoty Południowej Brady’ego Jandreau, którego świetnie zapowiadającą się karierę przerwał poważny wypadek. W opowieści o nim miesza prawdę z fikcją i z czułością przygląda się ludziom zawieszonym w przeszłości. Także dlatego, że przyszłość nie ma im zbyt wiele do zaoferowania. Pracując z amatorami, zamiast po raz kolejny sięgnąć po klisze wysłużonego gatunku, woli skupić się na bohaterach, którzy ze stoickim spokojem akceptują życiowe rozczarowania.

reżyseria: Chloé Zhao / obsada: Brady Jandreau, Tim Jandreau, Lilly Jandreau / gatunek: dramat, western / produkcja: USA 2017 / czas trwania: 104 min

– 11 listopada o godz. 15. – „Kateri”

Rok 1666, po 50 latach wojny, armia francuska wkracza na terytorium Mohawków i pali ich wioski. Francuscy jezuiccy misjonarze po raz pierwszy wchodzą do wiosek Indian. W jednej z nich znajdują młodą kobietę. Osierocona i zniekształcona przez ospę, przyjęta przez wodza klanu, musi wybierać między tradycyjnymi sposobami życia a nową religią przynoszoną przez misjonarzy. W 1980 roku św. Jan Paweł II beatyfikował Kateri jako pierwszą Indiankę – chrześcijankę.

reżyseria: James C. Kelty / obsada: Laurelle Barnett, Greg Blanchard, Lou Pimber / gatunek: dramat, kostiumowy / produkcja: USA, 2015 / czas trwania: 90 min

– 17 listopada o godz. 15. – „Chleb z nieba”

W wigilię Bożego Narodzenia Lilli i Annibale, dwoje bezdomnych, znajdują na śmietniku niemowlę. Zabierają je do najbliższego szpitala, ale nikt nie chce zająć się dzieckiem, gdyż nikt poza nimi go nie widzi. Bohaterowie nie mając wyjścia stają się rodzicami dla najbardziej niezwykłego dziecka na świecie.

reżyseria: Giovanni Bedeschi / obsada: Donatella Bartoli, Sergio Leone, Paola Pitagora, Gigi Piola / gatunek: dramat, obyczajowy / produkcja: Włochy, 2018 / czas trwania: 100 min

Przed pokazem z widzami spotka się ks. Marek Czubak, który w siedleckim Zakładzie Karnym pełni posługę kapelana i jak sam mówi jego największym zadaniem jako kapelana jest pokazywanie ludziom, którzy znaleźli się w trudnym położeniu, że to co mają w sobie najpiękniejszego to Jezus, który ich kocha, w nich mieszka, znimi cierpi.

18 listopada o godz. 15. – „Ballada wojownika”

Zdesperowany młody człowiek włamuje się do kościoła. W gorączkowych wybuchach złości wykrzykuje swoje rozczarowanie współczesnym światem. Jego oponentem jest ksiądz, który stara się go wysłuchać i zrozumieć. Chłopak wyzywa księdza na słowny pojedynek, którego treścią są fundamentalne pytania dotyczące życia i śmierci , wiary, przebaczenia i odkupienia.

reżyseria: Tony Sebastian Ukpo / obsada: Peter Cadwell, Holli Dempsey, Clive Russell / produkcja: Wielka Brytania, USA 2010 / czas trwania: 100 min

Psycholog, psychoterapeuta ks. Krzysztof Piórkowski będzie mówił o kryzysie wiary i jego szczęśliwym zakończeniu.

– 25 listopada o godz. 15. – „Największy dar”

Przebaczenie nigdy nie prowadzi do smutku, ale do radości i pokoju! W swoim najnowszym filmie Manuel Cotelo (Ziemia Maryi, Ślady stóp) opowiada wspaniałe, prawdziwe i współczesne historie o pojednaniu z całego świata. W praktyczny sposób udowodniają one, że przebaczenie jest w stanie przemóc wszystko to, co wydaje się niewybaczalne: od kłótni między młodymi ludźmi czy sporów w rodzinie… aż po brutalne zabójstwa w krajach ogarniętych wojną. „Największy Dar” to wielka i niezwykła opowieść o mocy przebaczenia. Historie pokazane w filmie są wręcz nieprawdopodobne, a jednak wydarzyły się naprawdę.

reżyseria: Juan Manuel Cotelo / gatunek: dokumentalny, obyczajowy / produkcja: Polska, Hiszpania, 2018 / czas trwania: 90 min

reklama NoveKino Siedlce

Możliwość komentowania jest wyłączona.