SPIN

Koncerty z cyklu „Spotkania z muzyką. Małe Filharmonie”

Aneta Borkowska niedziela, 16 grudnia 2018, 12:51 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 10 stycznia (czwartek) o godz. 8.30, 9.30 i 10.30 do Sali Białej na koncerty z cyklu „Spotkania z muzyką. Małe Filharmonie”. Tym razem będzie można usłyszeć koncertów „Roztańczona Europa – tańce rosyjskie i ukraińskie” i „Każdy taniec ma swoją historię”.

Miłośnikom tańca i muzyki tradycyjnej proponujemy program, w którym estradę oddamy we władanie solistom Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Solo i w duecie zaprezentują oni tradycyjne tańce rosyjskie i ukraińskie. Korowód, bojkiwianka, kozak, czeczotka utworzą razem barwną mozaikę rytmów i melodii, a wpisane w scenariusz słowny opowiedzą o wierzeniach i obrzędach dawnych Słowian wschodnich. Program koncertu uzupełnią słynne kompozycje klasyczne największych rosyjskich mistrzów.

Koncert dla dzieci będzie nie tylko taneczną zabawą, ale również okazją do poznania kultury ludowej naszych wschodnich sąsiadów. Opowiemy, jak kiedyś przebiegały u nich zaręczyny, ślub, wesele i co na nim tańczono. Wyjaśnimy, co to jest Radunica i jak obchodzono Noc Kupały. Każdy z przedstawionych tańców ma swoją własną historię, w której zapisane są dawne zwyczaje i ludzkie losy.

Wykonawcy:

Tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza:

Alicja Petrus / Małgorzata Nabrzeska, Jan Fečko / Michał Kępka

Jerzy Matysiak / Piotr Ptak – klarnet

Jacek Małachowski / Tomasz Ostaszewski – akordeon

Każdy koncert poruszający inną tematykę, prezentujący różnych wykonawców prowadzony jest przez jednego, stałego prelegenta. Programy występów są różnorodne, dostosowane do wieku odbiorcy. W przystępny i łatwy sposób podawana jest krótka lekcja historii muzyki ilustrowana utworami wykonywanymi na żywo.

Wyrażamy przekonanie, że poprzez uczestnictwo młodzieży w proponowanych cyklach koncertowych przyczynimy się do wzbogacenia ich wiedzy o muzyce oraz kształtowania osobowości młodego pokolenia. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do kameralnej, klimatyzowanej Sali Białej, by w pełni czerpać radość ze sztuki jaką jest muzyka.

W roku szkolnym 2018/2019 proponujemy godziny: 8.30, 9.30, 10.30 dla szkół podstawowych oraz dla przedszkoli. Wszystkie spotkania odbędą się w czwartki. Bilet na 1 koncert – 5 zł za osobę. Opiekunowie GRATIS!

Liczba miejsc ograniczona! Rezerwacja biletów: dział merytoryczny: tel. (025) 794 31 01, kom. 602 377 388 – instruktor Magdalena Czmoch.

Terminy i tematy kolejnych koncertów:

21 lutego 2019: Z blaskiem i precyzją/Muzyczne fajerwerki

7 marca 2019: Muzyczne portrety – Wojciech Młynarski/Szukając piosenki

4 kwietnia 2019: Tryptyk Polski/Dźwięki, szepty, zgrzyty

9 maja 2019: Z jazzem przez świat

13 czerwca 2019: W kręgu Szekspira/Dawno, dawno temu…

reklama MOK

Możliwość komentowania jest wyłączona.