SPIN

III Letni Festiwal pod Muralem

Aneta Borkowska wtorek, 4 czerwca 2019, 18:50 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na koncerty w ramach III Letniego Festiwalu pod Muralem. Pierwszy już 28 czerwca.

28 czerwca o godz. 21. – koncert Piotra Bukartyka

Artysta jest obecny na polskiej scenie muzycznej od ponad 30 lat. Jego twórczość jest opowieścią o codziennym życiu, prozaicznych sytuacjach, które nas spotykają, ale i też trochę o miłości. Wszystkie historie oprawione są niebanalnym tekstem oraz wspaniałym aranżem muzycznym, nad którym czuwał Krzysztof Kawałko. Dzięki temu, każdy koncert jest niesamowitą podróżą w świat muzyki.

Od wielu lat, twórczość Piotra można również spotkać co piątek w porannej audycji Wojciecha Manna w Trójce – śpiewa napisane dzień wcześniej piosenki-felietony, które niewątpliwie stanowią inspirację dla nowego materiału.

5 lipca o godz. 21 – koncert Angelus

Koncert Polaków Donbasu w repertuarze ukraińskim. Zespół ANGELUS powstał w 1998 r. przy w Ługańsku we wschodniej Ukrainie. Tworzą go absolwenci Donieckiej Akademii Muzycznej, którzy mają polskie korzenie. Wokaliści śpiewają w różnych językach (rosyjskim, ukraińskim, polskim, angielskim, niemieckim, włoskim, łacińskim). Wykonują muzykę sakralną, współczesną i starodawną. Wojna w Donbasie spowodowała, że członkowie zespołu zostali zmuszeni do ucieczki z kraju. Członkowie zespołu ANGELUS solidaryzując się ze swymi Rodakami i organizując koncerty, prowadzą kwesty, które w całości są przekazywane na rzecz Fundacji „POMOC POLAKOM DONBASU”. W ten sposób wspierają rodziny polskiego pochodzenia z Donbasu.

Wykonawcy: Wiktoria Charczenko (fortepian i vokal), Helena Szwiec (vokal), Irena Słuszczyńska (vokal), Irena Łaptinowa (flet). Zespołowi towarzyszą: gitarzysta Marcin Siatkowski i skrzypaczka Helena Siatkowska.

12 lipca o godz. 21 – koncert Guitar Workshop

Leszek Cichoński – vok. + gitara, Tomasz Grabowy – bass, Tomasz Jędrzejewski – klawisze, Łukasz Sobolak – perkusja

Leszek Cichoński – ceniony polski gitarzysta (kompozytor, autor podręczników i telewizyjnych kursów dla gitarzystów). Odznaczony w 2017 roku medalem „Gloria Artis – Zasłużony Kulturze” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz medalem „zasłużony dla Miasta Wrocławia”. Występował na największych festiwalach bluesowych na świecie m.in. Monterey Bay Blues Festival w Californi i Narooma Blues Festival w Australii. Najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem realizowanym przez niego jest „Thanks Jimi Festival” oraz Gitarowy Rekord Guinnessa, który organizuje co roku 1 maja we Wrocławiu. W 2018 roku zagrało razem 7411 gitarzystów bijąc ponownie własny Rekord i ponad trzykrotnie poprzedni amerykański Rekord Guinnessa. Współpracował m.in. z ojcem polskiego bluesa Tadeuszem Nalepą, legendarnym jazzmanem Wojciechem Karolakiem i wieloma amerykańskimi bluesmanami m.in. Carlosem Johnsonem i Johnem „Broadway” Tuckerem. Dzielił scenę z największymi gigantami gitary jak Steve Morse, Hiram Bullock i Steve Vai. Dwa jego albumy : CD + DVD „Cichoński -The Best of Studio and Live” i autorski „Soba gram” były nominowane do prestiżowej nagrody Fryderyki 2009 i 2012. Również album „Hey Jimi – polskie gitary grają Hendrixa” zrealizowany we współpracy i z inicjatywy Jana Chojnackiego miał nominacje do Fryderyków 2009.

Leszek Cichoński został wybrany najlepszym polskim gitarzystą bluesowym w plebiscycie Guitar Award 2014.

W programie swoich koncertów artysta wykonuje własne wersje standardów bluesowo-rockowych jak i jazzowych, utworów BB Kinga, Robbena Forda, Jimiego Hendrixa i Tadeusza Nalepy a także autorskie kompozycje z płyty „Sobą gram”, która niedawno ukazała się na vinylu.

reklama CKiS

Możliwość komentowania jest wyłączona.