SPIN

Chór „CANZONA” w Teatrze Wielkim

Aneta Borkowska poniedziałek, 24 czerwca 2019, 13:13 Kultura

Chór „CANZONA” pod dyrekcją Dariusza Różańskiego działający przy Szkole Podstawowej nr 8 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Siedlcach rok szkolny i cały sezon artystyczny zakończył udziałem w niezwykłym koncercie „Moniuszko inaczej śpiewany”.

Koncert miał miejsce 22 czerwca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie i odbył się w związku z obchodami dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora. Jednocześnie stanowił podsumowanie projektu realizowanego przez Narodowe Forum Muzyki: Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska. W Sali Moniuszki w wyjątkowym koncercie wystąpiły wybrane chóry biorące udział w projekcie. Zaprezentowały one arie z najsłynniejszych oper i pieśni ze „Śpiewnika domowego” Stanisława Moniuszki z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej NFM Orkiestra Leopoldinum oraz solistów w niezwykłych aranżacjach autorstwa Romana I. Drozda. Dyrygentem podczas koncertu była Agnieszka Franków-Żelazny – dyrektor programowy Akademii Chóralnej.

Chór Canzona może zaliczyć zakończony rok do udanych. W październiku 2018 roku na XXXVIII Ogólnopolskim Konkursie Chórów a’Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy chór zdobył Złoty Kamerton oraz statuetkę „Łuczniczki” za wyróżniającą kulturę brzmienia. Ponadto w ramach projektu Narodowe Śpiewanie w grudniu 2018 roku chór wystąpił na koncercie w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Natomiast w czerwcu na XIV Wojewódzkim Konkursie Chórów Regionu Lubelskiego Projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska 2019 chór wywalczył Srebrne Pasmo. W Lublinie zaprezentowały się także zespoły z Warszawy, Białegostoku, i Rzeszowa. Warto zaznaczyć że skład chóru na tym konkursie w 80% stanowiły „młode” chórzystki (uczennice klas II-V szkoły podstawowej), dla których był to pierwszy występ na imprezie tej rangi.

źródło: SP nr 8

Możliwość komentowania jest wyłączona.